Kraj

Ander Izagirre laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2022 

Do 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszono rekordową liczbę książek – 143, wśród nich 104 były napisane po polsku, 39 zostało przetłumaczonych z języków obcych.

Jury pod przewodnictwem Katarzyny Surmiak-Domańskiej przyznało nagrodę za najlepszy reportaż 2021 roku hiszpańskiemu reportażyście i pisarzowi Anderowi Izagirremu za książkę “Potosí. Góra, która zjada ludzi” w tłumaczeniu Jerzego Wołk-Łaniewskiego, opublikowaną przez Wydawnictwo Filtry. 

Do 13. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego zgłoszono rekordową liczbę książek – 143, wśród nich 104 były napisane po polsku, 39 zostało przetłumaczonych z języków obcych.

Porusza jego [Andera Izagirrego] dbałość o relacje z bohaterami: uważność, takt, empatia. Zamiast najprostszej metody kwerendy, jaką jest słuchanie i spisywanie świadectw, wybiera on uczestniczenie, towarzyszenie – napisała w laudacji przewodnicząca jury Katarzyna Surmiak-Domańska. – Polska wersja książki jest głęboko przejmująca, interesująca poznawczo, a zarazem przystępna w odbiorze. Oddaje koloryt lokalny oryginalnej narracji, łącząc go z pięknem i prostotą języka. To budujący przykład współpracy autora książki i autora przekładu, w wyniku której czytelnik otrzymuje dzieło literatury faktu najwyższej próby – zauważa przewodnicząca jury. 

Autor najlepszego reportażu otrzymał nagrodę w wysokości 100 tys. zł, a tłumacz książki “Potosí” – 20 tys. zł. Pozostałe finalistki i finaliści otrzymali nagrody w wysokości 5 tys. zł, dwie tłumaczki reportaży ‒ po 2 tys. zł.  

Uroczysty finał Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za 2021 r. odbył się 28 maja br. w Teatrze Studio w Warszawie.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego, ustanowiona 14 stycznia 2010 r. przez Radę m.st. Warszawy, jest przyznawana najlepszym książkom reporterskim, które podejmują ważne problemy współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.

Miasto Stołeczne Warszawa jest organizatorem i fundatorem Nagrody. Konkurs współorganizuje redakcja “Gazety Wyborczej”. Partnerem Nagrody jest Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot oraz – w tym roku – Instytut Cervantesa w Warszawie.