Zagranica

Apple i Nokia kończą spór i zostają partnerami

Analitycy spodziewali się, że prawna batalia między firmami dotycząca własności intelektualnej wykorzystanej w iPhonie potrwa jeszcze długie lata.

Pod koniec ub.r. Nokia potwierdziła, że wystąpiła na drogę prawną przeciw Apple w 11 krajach, zarzucając, że amerykański gigant naruszył 40 jej patentów. Ku zaskoczeniu ekspertów firmy doszły szybko do porozumienia.  Dokładne warunki finansowe nie zostały ujawnione, ale wiadomo, że Apple zapłaci Nokii pewną kwotę z góry, a resztę w ramach wieloletniego układu. Firmy uzgodniły też, że Apple wznowi w salonach firmowych i w internecie sprzedaż produktów zdrowotnych (m.in. zegarków monitorujących aktywność fizyczną i sen) niedawno przejętej przez Nokię spółki Withings. Nokia wiążę z tą kategorią produktową duże nadzieje. 

Wiadomość o porozumieniu Apple i Nokii spowodowała wzrost o 6 proc. kursu akcji fińskiej spółki, która liczy na wzrost sprzedaży. Amerykański koncern uwolni natomiast środki na prowadzenie ważniejszej dla niego strategicznie batalii patentowej z Qualcomm.

(WSJ)