Kraj

Oświadczenie Rock Radia 96,3 FM w sprawie nieprzedłużenia koncesji

Kierownictwo stacji radiowej Rock Radia 93,6 FM: Andrzej Zaborowski - dyrektor generalny, Krzysztof Manthey - dyrektor sprzedaży, Zbigniew Zegler -...

Kierownictwo stacji radiowej Rock Radia 93,6 FM: Andrzej Zaborowski – dyrektor generalny, Krzysztof Manthey – dyrektor sprzedaży, Zbigniew Zegler – dyrektor programu, i Iza Woźniak – dyrektor promocji, nadesłało do redakcji DS “MMP” oświadczenie w sprawie nieprzedłużenia jej koncesji przez KRRiTV:

“Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji mimo wielokrotnie powtarzanych deklaracji, że pierwszeństwo w ponownym otrzymaniu koncesji mają dotychczasowi nadawcy, nie przyznała prawa do dalszego nadawania programu przez Rock Radio 93,6 FM.

Z informacji rzecznika prasowego Przewodniczącej KRRiTV wynika, że Rock Radio 93,6 FM “nie wypełniało obowiązków programowych wynikających z koncesji”.

1. Koncesja, na mocy której nadaje Rock Radio 93,6 FM, jest tzw. starą koncesją, wydaną w 1996 roku. W okresie kiedy wydawano tę i inne koncesje radiowe, ani nadawcy, ani Krajowa Rada nie wiedzieli, jak będzie rozwijał się komercyjny rynek radiowy w Polsce. Dlatego zapisy tamtych koncesji były spisami marzeń o radiu niemożliwymi do spełnienia, bo żadna lokalna stacja komercyjna nie jest w stanie wypełnić jednej czwartej swojego programu słowem! A według takiego właśnie zapisu koncesyjnego oceniono Rock Radio 93,6 FM.

2. Problem ten zauważyła zresztą sama Krajowa Rada, która kilkakrotnie publicznie deklarowała, że na zjawisko nieprzestrzegania zapisów programowych “starych” koncesji będzie patrzyła ulgowo.

3. Przywołując dzisiaj nieprzestrzeganie koncesji wydanej w zupełnie innej rzeczywistości, Krajowa Rada potwierdza, że nadal nie kieruje się jednoznacznymi i znanymi nadawcom kryteriami oceny ich programów i ich wniosków koncesyjnych, tylko wyłącznie uznaniowością. Z tego powodu stanowczo podajemy w wątpliwość intencje Rady.

Dowodem na “niewypełnianie przez Rock Radio obowiązków programowych wynikających z koncesji” ma być monitoring programu tej stacji.

1. Monitoring, na który powołuje się Rada, został przeprowadzony w roku 2001, kiedy na podstawie kwestionowanej dziś koncesji nadawca realizował inny program. Krajowa Rada odmawia prawa do istnienia Rock Radia, oceniając program radia POP FM.

2. Koncesja została wydana na siedem lat i przez cały ten czas była wykonywana bez jakichkolwiek zastrzeżeń ze strony Krajowej Rady. Rada była informowana o wszystkich kolejnych zmianach i zgadzała się na nie. Dawało nam to poczucie bezpieczeństwa i przekonania, że wszystko, co robimy, jest akceptowane przez Radę. Tymczasem po siedmiu latach, nie zastosowawszy wcześniej żadnego ostrzeżenia, żadnej kary, Krajowa Rada, oceniając jeden tydzień programu, sięga po najdrastyczniejszą z możliwych kar.

3. Stwierdzenie, że “z przesłanego Krajowej Radzie układu ramowego nie wynikało jednak, że wnioskodawca będzie realizował projekt w przedstawionym kształcie”, świadczy o tym, że Krajowa Rada, nie mając kryteriów oceniania przeszłości stacji, bez trudu potrafi ocenić ich przyszłość.

Oświadczamy też, że obecnie formułowane zapisy programowe w koncesjach stacji lokalnych, nadal w żaden sposób nie przystają do rynkowej rzeczywistości. Podobnie jak inne stacje lokalne, które zaskarżyły te zapisy do NSA, nie zgadzamy się z nimi. To są złe zapisy, co potwierdziła ostatnio sama Krajowa Rada, informując, że spośród 44 monitorowanych stacji żadna nie przestrzega nowych zapisów koncesyjnych. Świadczy to jak najgorzej o tych zapisach, a nie o stacjach radiowych. Pytamy zatem, czym się wyróżnia Rock Radio na tle tych wszystkich stacji, którym przecież przedłużono koncesje? Jak decyzja w naszej sprawie ma się do zasady równego traktowania nadawców?

Jako inny powód odmowy przyznania koncesji Rock Radiu rzecznik KRRiTV podaje brak udokumentowania przez spółkę, “iż dysponuje środkami finansowymi niezbędnymi do realizacji zaplanowanego przedsięwzięcia”.

1. Takie zarzuty wobec spółki, której właścicielem większościowym jest duża giełdowa firma (należąca do WIG-20) – Agora SA, są co najmniej chybione. Sprawozdanie finansowe Agory stanowiło załącznik do wniosku koncesyjnego i jest publicznie dostępne. Dodatkowo Agora zadeklarowała wolę udzielenia spółce pożyczki.

2. Także tu pojawia się pytanie o kryteria, którymi Rada kieruje się przy ocenianiu nadawców, ich właścicieli i ich wniosków koncesyjnych. Rozumiemy, że w tym przypadku Agora SA została oceniona jako firma niewiarygodna finansowo, zaś wiarygodność taką zyskał właściciel firmy wielokrotnie mniejszej, legitymującej się bez porównania mniejszymi aktywami i niepublicznej. Sądzimy, że wszyscy nadawcy w Polsce chcą wiedzieć, co robić, aby zasłużyć na wiarygodność w ocenie Krajowej Rady. Nasz przykład to kolejny dowód na to, że uczestniczymy w konkursach piękności.

3. Rada zarzuca nam, że “Spółka ponosiła wysokie straty w prowadzonej działalności”. To prawda, ale głównym sprawcą tych strat była… Krajowa Rada, której aż cztery lata zajęło wyrażenie zgody na zwiększenie mocy i zmianę lokalizacji stacji nadawczej. Dopiero po załatwieniu tych spraw – zależnych wyłącznie od Rady – w listopadzie ubiegłego roku stacja mogła zacząć nadawanie programu mającego jakiekolwiek szanse konkurencyjne.

Krajowa Rada znów odbiera prawo lokalnej stacji radiowej do dalszego funkcjonowania. Podejmuje tę decyzję, kiedy na rozprawy przed NSA oczekują pozbawione koncesji w ubiegłym roku krakowskie Blue FM i wałbrzyskie Twoje Radio.

Jako członkowie Zarządu naszej spółki oświadczamy, że przejdziemy całą przysługującą nam drogę odwoławczą i sądową. Wierzymy, że na końcu tej drogi jest nie tylko powrót Rock Radia na antenę, ale także zmiana zasad prowadzenia przez Krajową Radę procesów koncesyjnych na takie, które nie będą uznaniowe, ale będą uwzględniać jasne i znane nadawcom kryteria, którymi Rada się kieruje, oceniając wnioski”.