M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

CEDC potwierdza negocjacje z Russian Standard

Maciej Burlikowski | 15 marca 2012, 06:00

Jeśli firmy osiągną porozumienie, jeden z największych producentów wódki w Rosji uzyska ponad jedną czwartą udziałów w CEDC i wpływ na zarządzanie spółką.

Central European Distribution Corporation, drugi - po Stock Polska - z największych w Polsce producentów wódki, m.in. marek Żubrówka, Absolwent, Bols oraz Soplica, przyznał, że negocjuje z rosyjską firmą alkoholową Russian Standard, kontrolowaną przez milionera Roustama Tariko "strategiczny sojusz”.

CEDC 29 lutego ogłosiła wyniki finansowe za ub.r., który spółka zakończyła stratą 1,29 mld dol. Spowodowały ją m.in. kłopoty CEDC na rynku rosyjskim, w który firma mocno się zaangażowała (miała kłopoty m.in. z odnowieniem licencji i produkcją w tamtejszych fabrykach). Spółka podała, że w Polsce osiągnęła swoje cele sprzedażowe, notując 10-proc. wzrost ilościowy i 12-proc. wartościowy (liczony w polskich złotych).

Na początku lutego br. Tariko i Russian Standard poinformowali, że skupili 9,9 proc. akcji CEDC i obligacje spółki na 100 mln dol. Zaoferowali CEDC "strategiczny sojusz” i pomoc w spłacie zadłużenia. CEDC jest zadłużona na 1,3 mld dol. (zobowiązania długoterminowe). W raporcie spółka przyznała, że biorąc pod uwagę ilość generowanej gotówki oraz prognozy dla rynku polskiego (zakłada spadek rynku o 1-2 proc.) i rosyjskiego (zakładany spadek 5-10 proc. ilościowo), nie będzie w stanie samodzielnie regulować należności, m.in. obligacji, których termin wykupu przypada na 2013 r.

Wczoraj CEDC zakomunikowała, że będzie prowadziła z Tariko i Russian Standard negocjacje o współpracy. W zamian za zrolowanie 102 mln dol. obligacji na papiery z terminem wykupu w 2016 r. i zainwestowanie przez rosyjską firmę kolejnych 100 mln dol. na spłatę zobowiązań Russian Standard uzyskałby najpierw ok. 16 proc., a docelowo ok. 28 proc. udziałów w akcjach CEDC. Dodatkowo "Russian Standard i Tariko uzyskaliby różnego rodzaju prawa weta i prawa nadzoru związane z ich inwestycjami w papiery dłużne i kapitał spółki, łącznie z prawami weta dotyczącymi wielkości rady dyrektorów spółki, określonych stanowisk kierowniczych wyższego szczebla w Rosji" - czytamy w komunikacie CEDC. Rada Dyrektorów CEDC miałaby się powiększyć o trzech dyrektorów wyznaczonych przez Russian Standard i Tariko.

CEDC zapowiada, że wraz z Russian Standard "będą dążyć do podpisania ostatecznej dokumentacji”, zastrzega jednak, że "nie ma pewności, kiedy lub czy lub na jakich warunkach mogą zostać zawarte tego rodzaju wiążące umowy”.

W dzisiejszym wydaniu serwisu piszemy także o zmianach i roszadach personalnych w marketingu polskiej centrali CEDC.

Według danych ACNielsena z grudnia ub.r. Stock Polska ma 33,1 proc. udziałów ilościowych w polskim rynku wódki (spadek o 3,7 pkt proc. r./r.), CEDC ma 24,2 proc. (wzrost o 2,9 pkt proc.), Sobieski ma 21,9 proc. (wzrost o 1,9 proc.), Pernod Ricard (Wyborowa) ma 6,7 proc. (spadek o 1,9), a Brown-Forman (Finlandia, Maximus) - 3,5 proc. (wzrost o 0,1), pozostali producenci mają zaś 10,7 proc. rynku (wzrost o 0,6). 

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , ,