Kraj

Koncerny FMCG tną wydatki na TV

W pierwszym półroczu wydatki na telewizję ograniczyły kategorie żywność oraz kosmetyki, podczas gdy kampanie zintensyfikowały m.in. sprzedaż (sieci handlowe), motoryzacja i finanse, wynika z opracowania Atmediów na podstawie Nielsen Audience Measurement.

W pierwszym półroczu br. liderem wydatków na reklamę telewizyjną pozostaje “żywność”, wynika z opracowania Atmediów na podstawie NAM. Jednak aktywność tej kategorii spadła o 15 proc. (wg wskaźnika eq GRP w grupie 16-49 lat). Poza FMCG budżety telewizyjne zmniejszyły środki osobistej pielęgnacji ciała (spadek 10 proc.) i środki czystości (spadek 1 proc.). Wyraźny wzrost wydatków nastąpił z kolei w kategoriach sprzedaż (zwyżka aż o 34 proc., m.in. za sprawą aktywności reklamowej Biedronki), rozrywka/kultura (wzrost o 24 proc.), motoryzacja i transport (22 proc. w górę), a także telekomy (12 proc.).

– Większość lokalnych czy regionalnych reklamodawców w pierwszym półroczu utrzymało bądź zwiększyło wydatki na reklamę telewizyjną. Cięcia dotyczyły głównie największych międzynarodowych koncernów FMCG, w myśl globalnej polityki oszczędności. Przy ich skali biznesu oznacza to jednak lekki spadek rynku reklamy TV w pierwszym półroczu – mówi Marta Wiercińska, commercial director z Atmediów.

Przypomnijmy, że cały rynek reklamy telewizyjnej mierzony eq GRP w grupie 16-49 lat spadł w I półroczu o 1 proc. – towarzyszył mu ok. 10-proc. spadek eq GRP czterech głównych stacji (TVP1, TVP2, TVN, Polsat), 17-proc. wzrost kanałów tematycznych i 15-proc. wzrost stacji ponadregionalnych.