M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Miliardowa porażka Samsunga

( red. ) | 27 sierpnia 2012, 06:00

Koreański producent musi wypłacić Apple'owi odszkodowanie w wysokości 1,05 mld dol.

Samsung poniósł spektakularną porażkę w sporze patentowym z producentem iPhone'ów: amerykański sąd przyznał rację Apple'owi i nakazał koncernowi Samsung zapłacić odszkodowanie w wysokości 1,05 mld dol. za naruszenie praw patentowych.

Zdaniem sądu Samsung naruszył co najmniej kilka wzorów i patentów konkurenta, m.in. skopiował ikony z aplikacji Apple'a, przewijanie i przybliżanie na ekranie dotykowym.

W rezultacie akcje Apple'a są wyższe niż kiedykolwiek. W ubiegłym tygodniu producent pobił rekord wartości giełdowej: był wart 623 mld dol., a po ogłoszeniu wyników sądu jego akcje skoczyły o 2 proc., osiągając 675 mld dol.

Niedawno sąd w Seulu orzekł, że Apple i Samsung wzajemnie podkradały sobie opatentowane rozwiązania w smartfonach i tabletach – w Korei wycofano przez to niektóre produkty ze sprzedaży.

Do tej pory procesy między firmami toczyły się z różnym skutkiem. W Niemczech sąd zabronił Samsungowi sprzedaży w Europie tableta Galaxy Tab 7.7, ale odrzucił wniosek Apple'a o analogiczny zakaz sprzedaży większego tableta Galaxy Tab 10.1N.

(Horizont)

Czytaj więcej na temat: ,