Kraj

GfK bada przełożenie relacji międzyludzkich na więź z marką

Nowa ilościowa metoda badawcza ma skuteczniej docierać do ukrytych motywacji konsumentów.

Instytut badawczy GfK opracował nową metodologię badań ilościowych, która ma stanowić przełożenie relacji międzyludzkich na relacje, jakie wiążą konsumentów z markami.

John Wittenbraker, dyrektor ds. innowacji, brand and customer experience w GfK, wyjaśnia: – Relacje międzyludzkie są z natury emocjonalne i społeczne – podobnie jak dwa główne czynniki napędzające zachowania konsumenckie. A metafory tych relacji są intuicyjne zarówno dla konsumentów, jak i menedżerów odpowiadających za marki. Kiedy dowiadujemy się, że część konsumentów postrzega markę jako “Ukochanego bohatera”, a inna część jako “Bliskiego partnera”, wszyscy mamy świadomość tych sytuacji i niuansów, jakie się z nimi wiążą – oczekiwań konsumentów czy czynników sukcesu lub zagrożeń.

Jak twierdzi firma, bazą dla nowego podejścia była precyzyjna analiza ponad 250 marek na świecie pochodzących z 11 kategorii produktowych. Na tej podstawie GfK opracował i wdrożył modele statystyczne, które identyfikują różne czynniki, m.in. wartości marki, wizerunek, cechy produktu oraz doświadczenia klienta, które z kolei mogą odpowiadać za wzmacnianie lub osłabianie relacji marki z jej konsumentem. Według firmy nowa metodologia dostarcza narzędzia do prognozowania tzw. wartości klienta, która jest kluczem do długotrwałego sukcesu marki.