M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Nestle, Ritter i Kraft ukarani za zmowę cenową

( red. ) | 4 lutego 2013, 06:00

Niemiecki urząd ds. konkurencji nałożył na największych producentów karę w wysokości 60 mln euro.

Najwięksi producenci czekolady, w tym Ritter, Nestle i Kraft, zostali ukarani przez niemiecki urząd ds. konkurencji za zmowę cenową i sztuczne zawyżanie cen czekolady.

Jak poinformował w piątek portal Wyborcza.biz, śledztwo w tej sprawie trwało od 2008 r. i zapoczątkowało je zgłoszenie nadużyć w firmie Mars Gmbh. Ponieważ firma wykazała się "obywatelską postawą", urząd postanowił jej nie karać.

Od 2008 r. regularnie wzrastały ceny czekolady (w Niemczech średnio o 15-25 proc.) ze względu na rosnące ceny mleka i kakao. Producenci postanowili zmniejszyć nacisk na konkurencję, a ostrze podwyżek skierować na konsumentów. 

Największą karę w wysokości 21,7 mln euro będą musiały zapłacić wspólnie Kraft Foods Deutschland i Alfred Ritter GmbH. Dodatkowo Ritter 19,5 mln euro kary ma zapłacić wspólnie Nestle.

Ritter zapowiedział, że będzie się odwoływał od wyroku. Na karę zgodził się za to Kraft Foods.

W ustawianie cen słodyczy były również zamieszane inne koncerny, m.in. Bahlsen, Zentis i Storck, obecne również w Polsce. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Polsce stwierdził, że nie bada sprawy producentów czekolady.
 

Czytaj więcej na temat: , , , , , , ,