M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Danone zlikwiduje 900 miejsc pracy w Europie

( red. ) | 21 lutego 2013, 06:00

Swoją decyzję marketer tłumaczy kryzysem.

Kryzys, szczególnie na południu Europy, odbija się mocno na wynikach finansowych Danone, dlatego zadecydował on o redukcji zatrudnienia i wzmocnieniu działań marketingowych, które w przyszłym roku mają pomóc firmie zwiększyć zyskowność.

Danone prognozuje, że marża zysku operacyjnego firmy spadnie w tym roku o 30 do 50 punktów bazowych, po spadku o 50 punktów bazowych do 14,18 proc. w 2012 r. Firma nie podała prognozy na rok 2014.

Redukcja miejsc pracy o ok. 3,3 proc. w Europie zostanie rozłożona na dwa lata i stanowi część szerszego planu oszczędności w kwocie 200 mln euro. W grudniu Danone zatrudniał na całym świecie 102 tys. pracowników, z czego 27 tys. w Europie.

Firma uważa, że popyt na jej produkty będzie nadal spadał w Europie w tym roku, natomiast koszty surowców i  materiałów do produkcji opakowań pozostaną wysokie. Koncern wyznaczył sobie na ten rok co najmniej 5-procentowy wzrost sprzedaży.

Francuski Danone realizuje ok. 38 proc. swojej sprzedaży w Europie Zachodniej i dlatego jest narażony na kryzys bardziej niż duże grupy branży żywnościowej, które w większym stopniu działają na rynkach wschodzących.

Cena akcji firmy Danone jest 15,9 razy wyższa od prognozowanych zysków firmy na 2013 r. Wskaźnik dla firmy Unilever wynosi 18, a dla Nestle 18,1.

(Reuters)

Czytaj więcej na temat: , ,