M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

UOKiK skontrolował firmy pożyczkowe - długa lista zarzutów

Maciej Burlikowski | 10 lipca 2013, 06:00

Wszystkich 30 skontrolowanych firm łamało przepisy. Na cenzurowanym znalazły się także intensywnie reklamowane marki: Provident, Vivus i Wonga.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) postanowił przeanalizować zapisy w umowach zawieranych z klientami przez firmy pożyczkowe. Zidentyfikował w sumie 72 firmy na rynku, które udzielają pożyczek gotówkowych, a nie są bankami ani SKOK-ami. Do analizy wybrał 10 największych (zażądał informacji o liczbie udzielonych pożyczek), a spośród pozostałych 62 wylosował 20 firm.

We wszystkich 30 firmach kontrolerzy urzędu doszukali się nieprawidłowości i/lub naruszeń przepisów (w sumie przeanalizowano 73 wzorce umów oraz 300 umów faktycznie zawartych z pożyczkobiorcami).

Z analizy UOKiK wynika, że koszty pożyczek oferowanych przez firmy, zwane potocznie parabankami, są często bardzo wysokie - oprócz oprocentowania, które nie przekracza ustawowej granicy, czyli czterokrotności stopy kredytu lombardowego NBP, pobierają one prowizje czy opłaty za odbiór rat w domu klienta. UOKiK kwestionował informacje nt. RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. To oficjalne, wymagane przepisami, wyliczenie służące konsumentowi do porównania kosztów kredytów oferowanych przez różne instytucje finansowe. Według UOKiK parabanki nagminnie zaniżają podawane wartości RSSO, nie wliczając do niego właśnie np. opłat za odbiór rat w domu klienta.

Według UOKiK wszystkie skontrolowane firmy naruszały przepisy ustawy o kredycie konsumenckim dotyczące tzw. formularza informacyjnego. Zgodnie z prawem każdy konsument przed zawarciem umowy musi otrzymać na specjalnym formularzu informacje dotyczące m.in. wszystkich kosztów kredytu, oprocentowania, RRSO, czasu spłaty. Jak ustalił UOKiK, parabanki albo w ogóle nie przekazywały klientom takich formularzy, albo nie umieszczały w nich informacji o innych kosztach kredytu lub nie podawały kosztów obsługi pożyczki w domu.

Wśród skontrolowanych firm znalazły się także takie, które intensywnie reklamują się w mediach - działający od lat Provident Polska, ubiegłoroczny debiutant Vivus Finanse i tegoroczny beniaminek Wonga.com. O tej ostatniej firmie pisaliśmy w MMP24 w ubiegłym tygodniu - jej dyrektorem marketingu został wieloletni szef marketingu Allegro Artur Brzęczkowski. Wobec nich wszystkich UOKiK wszczął postępowania w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Czytaj więcej na temat: , , , , ,