Kraj

T-Mobile też będzie miał swój bank. Z Aliorem

T-Mobile Polska i Alior Bank zawarły strategiczny sojusz. Usługi bankowe będą oferowały pod marką T-Mobile. Cel: 2 mln klientów w 5 lat.

Operator komórkowy T-Mobile Polska i Alior Bank zawarły strategiczny sojusz. T-Mobile zaoferuje swoim klientom usługi bankowe, które świadczyć będzie Alior Bank (taki jest wymóg prawa). Strony dopiero zdecydują, pod jaką marką to przedsięwzięcie będzie działać. Partnerzy zakładają, że „bank T-Mobile” w ciągu pięciu lat pozyska 2 mln klientów. Alior utworzy specjalną jednostkę dedykowaną temu projektowi. Umowę zawarto na pięć lat z opcją przedłużenia na kolejnych pięć. Po pięciu latach T-Mobile Polska będzie miał prawo odkupić od Aliora „zorganizowaną część przedsiębiorstwa”, czyli tę cześć banku z jego klientami, rachunkami i depozytami. Strony ustaliły cenę w przedziale 400-500 zł za pojedynczego klienta. Tak więc w przypadku osiągnięcia założonego celu, czyli pozyskania przez „T-Mobile bank” 2 mln klientów, operator komórkowy będzie musiał zapłacić Aliorowi od 800 mln do 1 mld zł.

W ofercie „T-Mobile banku” znajdą się: rachunki bankowe, depozyty, kredyty, pożyczki i limity kredytowe oraz karty płatnicze. Produkty i usługi będą dostępne w punktach sprzedaży T-Mobile, za pośrednictwem urządzeń mobilnych, serwisów internetowych oraz contact center obu firm. T-Mobile Polska dysponuje siecią sprzedaży ponad 1 tys. punktów. Alior Bank ma 804 placówki (209 własnych oddziałów, 422 franczyzowe oraz 173 miniplacówki Alior Express). Operator komórkowy obsługuje 15,66 mln klientów, w tym 7,06 mln abonentów (postpaid). Alior obsługuje blisko 1,93 mln klientów, w tym 1,81 mln klientów indywidualnych i 117 tys. biznesowych. Na koniec czerwca br. prowadził 1,33 mln rachunków, w tym blisko 200 tys. w internetowym Alior Sync.

– W ciągu najbliższych pięciu lat usługi bankowe zmienią się całkowicie za sprawą mobilnej rewolucji. Odpowiedź na to wyzwanie stanowią alianse pomiędzy bankami i firmami telekomunikacyjnymi, to one będą tworzyć przyszłą bankowość – tłumaczy Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.  

T-Mobile będzie w możliwie najszerszym zakresie dopuszczalnym przez prawo brał udział w kształtowaniu modelu biznesowego i działalności operacyjnej. W tym celu do rady nadzorczej Alior Banku zostanie powołany przedstawiciel T-Mobile.

Przedstawiciele T-Mobile Polska przyznają, że jest to pierwszy tego typu projekt pod względem skali współpracy i możliwych do osiągnięcia synergii w całej grupie T-Mobile na świecie.

Przypomnijmy, że we wczorajszym wydaniu MMP24 pisaliśmy o zmianie nazwy Invest-Banku na Plus Bank (to efekt zacieśniania współpracy pomiędzy bankiem i operatorem komórkowym kontrolowanym przez tych samych właścicieli).