M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Spór o sprzedaż leków OTC w kanale pozaaptecznym

Maciej Florek | 11 marca 2014, 06:00

Szacujemy, że przez pozaapteczny kanał dystrybucji generowane jest około 460 mln zł, z tego 100 mln zł to sprzedaż suplementów diety i wyrobów medycznych - mówi Ewa Jankowska, prezes PASMI.

Naczelna Rada Aptekarska lobbuje za zakazem sprzedaży leków niewymagających recepty poza aptekami. Wszystkiemu przeciwstawia się PASMI, Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty. PASMI, zaznaczając, że nie chodzi o wielkie kwoty dla przedsiębiorców, stawia na dobro pacjentów. – Według podsumowania dokonanego przez IMS cały rynek farmaceutyczny ze sprzedaży aptecznej liczony w cenach końcowych dla pacjenta w 2013 roku osiągnął wartość 24,129 mld zł, w tym preparaty OTC stanowiły 8,869 mld zł. Szacujemy, że przez pozaapteczny kanał dystrybucji generowane jest około 460 mln zł, z tego 100 mln zł to sprzedaż suplementów diety i wyrobów medycznych. Pozostała kwota to wartość doraźnych zakupów realizowanych poza aptekami – mówi Ewa Jankowska, prezes PASMI.

Jankowska dodaje, że to niewielki fragment rynku, którego likwidacja uderzy bardziej w prawa pacjentów do niezbędnej dostępności skutecznego i bezpiecznego leczenia najprostszych objawów, takich jak ból, gorączka czy przeziębienie. – Dostępność dopuszczonych do sprzedaży leków bez recepty w sieci ogólnohandlowej bardzo często stanowi dla pacjentów jedyną możliwość dostępu do leku w przypadku nagłej i doraźnej potrzeby, szczególnie w rejonach poza większymi miastami i w rejonach wiejskich – dodaje prezes PASMI.

 

Czytaj więcej na temat: ,