Zagranica

Sieć OMD zbadała nastawienie konsumentów do mundialu

W regionie EMEA 96 proc. respondentów twierdzi, że będzie oglądać mecze transmitowane w telewizji na żywo. Kilku różnych nośników zamierza używać 82 proc. kibiców.

Sieć OMD zbadała nastawienie konsumentów do mundialu
Sieć domów mediowych OMD zbadała zmienne zachowania konsumentów oraz ich nastawienie do mistrzostw świata FIFA 2014. W tym celu wykorzystano różne źródła danych, m.in. badania dotyczące sposobów korzystania z poszczególnych mediów, monitoring mediów społecznościowych czy też Snapshots (badania pre- i post-test). Przeanalizowano również takie parametry, jak: świadomość marki (spontaniczną i wspomaganą), zmiany sposobu postrzegania marki ze względu na pamięć dotyczącą sponsoringu oraz dopasowanie marki, wykorzystanie sieci społecznościowych czy mobilność interakcji oraz generowane treści.

Badania te umożliwiły zrozumienie zachowania nie tylko osób oglądających tegoroczny mundial, ale także współczesnych klientów w ogóle, jak również wpływu, jaki może mieć sponsoring na relacje marka – klient. Istotne spostrzeżenie wynikające z przeprowadzonych badań dotyczy coraz większego zakresu interakcji z wydarzeniem.

Nadal króluje telewizja: 96 proc. respondentów w regionie EMEA twierdzi, że będzie oglądać mecze transmitowane w telewizji na żywo, 82 proc. kibiców zamierza używać kilku różnych nośników, a jedna czwarta z tych osób będzie korzystać z telefonu komórkowego w celu dzielenia się opiniami i komentowania udostępnianych online treści dotyczących mistrzostw.

Kolejną istotną dla marek informacją jest fakt, że mistrzostwa zdają się przyciągać widzów, którzy nie są równie entuzjastycznie nastawieni do lokalnych rozgrywek piłkarskich, takich jak mecze lokalnej ligi. Dzieje się tak szczególnie w przypadku kobiet, z których 87 proc. stwierdza, że będą zapewne śledzić mundial po to, by przeżyć duże międzynarodowe wydarzenie lub by być na bieżąco z ważnym wydarzeniem (w porównaniu z 79 proc. mężczyzn), podczas gdy w przypadku mężczyzn bardziej prawdopodobne jest śledzenie wydarzenia ze względu na miłość do piłki nożnej (50 proc. w porównaniu z 32 proc. w przypadku kobiet).

Badania obejmowały ankietę ilościową online OMG Snapshots przeprowadzoną na 3515 dorosłych osobach na 17 rynkach, wyniki zostały opracowane przez OMG Sonar. Dwa brazylijskie ośrodki badania trendów w Rio i Sao Paolo przeanalizowały interakcję Brazylijczyków z wydarzeniem i wywiady z ekspertami specjalizującymi się w mediach społecznościowych. W celu zrozumienia sposobu interakcji ludzi i marek z wydarzeniem zrealizowano także projekt nasłuchu sieci społecznościowych w 10 językach (stały monitoring informacji na temat sposobu interakcji ludzi z wydarzeniem online oraz tematów ich rozmów).