M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Austriacki sektor bankowy: straty z powodu kryzysu ukraińskiego będą bardzo dotkliwe

( red. ) | 24 września 2014, 06:00

Jak twierdzą przedstawiciele Raiffeisen Bank, strata netto tego mocno zaangażowanego we wschodniej Europie austriackiego banku może sięgnąć w skali roku blisko 500 mln euro.

Chief executive wspomnianego Raiffeisen Bank Karl Sevelda ogłosił wczoraj konieczność utworzenia nadzwyczajnych rezerw w związku z przeciągającym się kryzysem ukraińsko-rosyjskim. Jak ujawnił Sevelda, po raz pierwszy od kilku lat austriacki bank zamiast zysków może zakończyć swój rok finansowy ogromną stratą sięgającą nawet 500 mln euro. Po oświadczeniu Seveldy akcje banku spadły o 10 proc.

Raiffeisen to piąty pod względem wielkości bank na Ukrainie – we wschodniej części tego kraju działa blisko 80 oddziałów. 

Inny austriacki Bank Austria AG, będący częścią włoskiego banku UniCredit, już na początku br. ogłosił zamiar sprzedaży swoich oddziałów na Ukrainie. Po pierwszej połowie br. ogłosił stratę w wysokości 25 mln euro i odmówił przedstawienia prognoz dotyczących całorocznego wyniku finansowego.

Banki austriackie należą do tych najbardziej zaangażowanych operacyjnie i finansowo w Europie wschodniej – przede wszystkim w Rosji i na Ukrainie. Kryzys geopolityczny pomiędzy tymi krajami odbije się jednak bardzo niekorzystnie na pozostałych obecnych tam instytucjach finansowych. Jak szacują analitycy, europejskie banki udzieliły w tym regionie Europy pożyczek łącznych w wysokości 100 mld euro. Największymi pożyczkodawcami są wspomniane Raiffeisen i UniCredit oraz francuski Société Générale.

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , ,