Kraj

Polacy chcą mieć więcej dzieci

Na drodze do powiększenia rodziny stają im jednak finanse i słabo oceniana polityka prorodzinna państwa.

Dom Badawczy “Maison” opublikował badanie postaw i przekonań Polaków dotyczących posiadania dzieci i polityki prorodzinnej zrealizowane na zlecenie Warsaw Enterprise Institute. Wykazało ono, że Polacy preferują rodziny wielodzietne, chcą mieć więcej dzieci, ale często się na to nie decydują. W wielu przypadkach powstrzymują ich złe warunki mieszkaniowe oraz obawy przed tym, czy poradzą sobie finansowo. Jak podkreśla prof. Dominika Maison, przed powiększeniem rodziny ankietowanych powstrzymuje nie potrzeba luksusu, lecz obawa o utrzymanie ustabilizowanego poziomu życia: “Nie chodzi tu o luksusy, nie chodzi o wygodne życie, ale o to, by mieć warunki wystarczające na to, co jest standardem współczesnego życia. Od młodych ludzi oczekuje się niezależności, samodzielności i odpowiedzialności. Nic więc dziwnego, że często rezygnują z posiadania większej liczby dzieci, gdy nie mają stabilnej sytuacji zawodowej, finansowej czy odpowiednich warunków mieszkaniowych”.
Polacy mają bardzo negatywną opinię na temat polityki prorodzinnej w Polsce – niemal 90 proc. uważa, że jest ona zła. Na dodatek Polacy mają poczucie, że “wszędzie” na świecie w tym obszarze jest lepiej niż w Polsce. Uważają, że najlepsza polityka prorodzinna jest w Norwegii, Wielkiej Brytanii oraz Niemczech, wierzą nawet, że polityka prorodzinna w Hiszpanii, Czechach czy Rosji też jest lepsza niż w Polsce.
Rozwiązaniem w tej sytuacji zdaniem ankietowanych nie jest jednorazowa pomoc (jak np. becikowe czy płatny urlop dla ojca), ale działania długofalowe: wyższe zarobki (deklaracja 61 proc. Polaków), systematyczne dodatki do pensji za każde dziecko (45 proc.), stabilizacja na rynku pracy (44 proc.) oraz systemowe ułatwienia dla pracujących matek (34 proc.).
Badania pokazują również, że to nieprawda, że Polacy nie chcą mieć dzieci. Niechęć do ich posiadania zdecydowanie deklaruje jedynie 4 proc. ankietowanych. Cały czas w Polsce dominuje preferencja modelu rodziny 2+2, a nawet 2+3 – 91 proc. Polaków uważa, że idealna rodzina to rodzina z dwójką (61 proc.), a nawet z trójką dzieci (30 proc.). Natomiast rodzina z jednym dzieckiem to preferencja zaledwie 5 proc. Polaków. Badanie pokazuje również, że przed posiadaniem dzieci Polaków raczej nie powstrzymują reakcje pracodawcy.
Wyniki raportu wskazują, że istnieje wiele mitów, nieprawdziwych przekonań i stereotypów nagromadzonych wokół kwestii dzieci i tego, co powstrzymuje Polaków przed ich posiadaniem. Nie zawsze jest to zbieżne z tym, co naprawdę jest problemem. Na przykład Polacy zapytani co ich zdaniem jest najważniejszą przyczyną małej liczby urodzeń wskazują obawę kobiet przed utratą pracy (55 proc.) oraz koncentrację na karierze (47 proc.). Natomiast respondenci zapytani co ich samych powstrzymuje przed posiadaniem (większej liczby) dzieci wskazują na pierwszym miejscu brak wsparcia finansowego ze strony państwa (43 proc.), trudności mieszkaniowe (33 proc.) i wysokie koszty wychowania dzieci (33 proc.). Obawy związane z utratą pracy lub zachwianiem kariery zawodowej są wskazywane zdecydowanie rzadziej. Pokazuje to, że rzeczywiste przyczyny odbiegają od tego “co ludziom się wydaje”.
Badanie zostało zrealizowane w styczniu 2015 roku przez Dom Badawczy “Maison” na zlecenie Warsaw Enterprise Institute, metodą CAWI na Panelu Badawczym Ariadna na próbie 1078 dorosłych Polaków. Próba była ogólnopolska, reprezentatywna ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości zamieszkania