M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

"Financial Times" sprzedany japońskiemu gigantowi

( red. ) | 27 lipca 2015, 06:00

Nikkei przejmuje flagowy tytuł ekonomiczny za 844 mln dolarów.

Pearson, wydawca "Financial Times", najbardziej rozpoznawalnego tytułu wśród mediów ekonomicznych, sprzedał swój tytuł japońskiemu gigantowi wydawniczemu, Nikkei za 844 mln dolarów w gotówce. Tytuł jest na rynku od 127 lat.

W 2014 r. media skupione wokół "Financial Times'a" przyniosły wydawcy 334 mln funtów przychodu i 24 mln funtów zysku operacyjnego. 30 czerwca 2015 r. Grupa Financial Times miała zgromadzone aktywa brutto na poziomie 250 mln funtów.
Umowa między podmiotami nie obejmuje spółki FT London oraz 50-proc. udziałów w The Economist Group.

Nikkei jest wydawcą dziennika "Nihon Keizai Shimbun", który ukazuje się od 1876 r. To właśnie ten tytuł publikuje znany na całym świecie indeks tokijskiej giełdy papierów wartościowych – Nikkei.
Spekulacje na temat sprzedaży brytyjskiego tytułu pojawiały się od kilku lat. "Guardian" szacował wartość dziennika na 500-800 mln funtów. Sam DeGroote w 2012 r. jako potencjalnych nabywców wymieniał agencję Bloomberg, koncern News Corp. oraz agencję Thomson Reuters. O spekulacjach informowaliśmy w serwisie MMP24 z 24 lipca.

"Financial Times" powstał w 1888 r. jako czterostronicowa gazeta. W zeszłym roku tytuł osiągnął 10-procentowy wzrost nakładu w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając 720 tys. egzemplarzy. 70 proc. z nich to prenumerata wydań internetowych. Liczba cyfrowych prenumerat wzrosła w ciągu roku o 21 proc., do prawie 504 tys.

Właściciel "Financial Timesa" nie jest typowym koncernem medialnym. Trzy czwarte przychodów spółki Pearson pochodzi z działalności na rynku podręczników. Oprócz tego do koncernu należą m.in. takie marki z rynku książki jak Penguin czy Dorling Kindersley (przewodniki turystyczne).

Koncern ma też kilkanaście serwisów internetowych oraz połowę udziałów w tygodniku "The Economist". W sumie ramię prasowe przynosi koncernowi mniej niż 10 proc. z 4,9 mld funtów przychodów. Szczegółowe dane na temat finansów grupy FT nie są jednak publikowane.

Spółka Nikkei, która jest starsza od FT o 12 lat, powstała w 1876 r. Ma w portfolio gazety, stacje telewizyjne, czasopisma i media cyfrowe. Gazety Nikkei abonuje 3 mln użytkowników. Firma ma również podpisane umowy o współpracy z TV Tokyo, kanałami finansowymi i biznesowymi. 

(Campaign)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , ,