M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Branża turystyczna wydała więcej na promocję

Maciej Burlikowski | 21 września 2015, 06:00

W pierwszej połowie br. biura podróży wydały na reklamy o 3 proc. więcej. Najważniejszym i wciąż najmocniej rosnącym medium reklamowym jest internet.

Dom mediowy Codemedia przeanalizował wydatki reklamowe branży turystycznej w pierwszej połowie tego roku i porównał je z nakładami w poprzednim. Pod uwagę wzięto nie tylko nakłady biur podróży, ale także branży gastronomicznej, hoteli (ogólnie: miejsca noclegowe) oraz przewoźników (transport drogowy, kolejowy, linie lotnicze).

Tak rozumiana branża turystyczna wydała od początku stycznia do końca czerwca br. blisko 119 mln zł, o 16 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Wydatki bez uwzględnienia branży gastronomicznej wyniosły z kolei niemal 88 milionów i wzrosły aż o 24 proc.

Najwięcej w analizowanym okresie w promocję zainwestowały biura podróży, przeznaczając na ten cel ponad 32 mln zł (28 proc. wszystkich wydatków) – o 3 proc. więcej niż w okresie od stycznia do czerwca 2014 r. Drugie miejsce z udziałem na poziomie 26 proc. i kwotą ponad 31 mln zł zajęły firmy z kategorii transport publiczny, koleje i linie lotnicze. Ten sektor zanotował najbardziej dynamiczny wzrost wydatków w stosunku do pierwszej połowy 2014 r., zwiększając je dwukrotnie. Prawie 31 mln zł wynosiły budżety, jakie na reklamę przeznaczyła gastronomia, która zanotowała z kolei nieznaczny spadek o 4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Zestawienie zamyka promocja miejsc noclegowych (14 mln zł, czyli 12 proc. całości) i regionów turystycznych (9,5 mln zł, czyli 8 proc. całości), która to kategoria zanotowała z kolei największy spadek nakładów o 21 proc. 
Biura podróży najchętniej reklamują swoją ofertę turystyczno-wypoczynkową. W kategorii transport publiczny, koleje i linie lotnicze na swoją reklamę najwięcej przeznaczyła kolej (ponad 16 mln zł), wyprzedzając porty i linie lotnicze (11 mln zł). W przypadku gastronomii dominują reklamy restauracji, a spośród miejsc noclegowych najchętniej promowały się hotele.
Firmy z sektora turystycznego najczęściej reklamują się w internecie, gdzie w pierwszej połowie br. ulokowały 37 proc. swoich budżetów marketingowych. Reklama w tym kanale kosztowała je ponad 43 mln zł (szacunki Codemedia), a wzrost w porównaniu z pierwszą połową 2014 r. wynosi 52 proc. Najczęściej kampanie reklamowe były realizowane w takich portalach jak Wp.pl, Onet.pl i Gazeta.pl.
Drugim najpopularniejszym medium była telewizja, gdzie firmy ulokowały ponad 33 mln zł (28 proc. nakładów). Jest to kwota o ok. 2 proc. większa niż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy ub.r. Reklamy najczęściej pojawiały się w Polsacie i TVN. Chętnie wybierane były także kanały: TVN24, TVP1, AXN, Discovery Channel, National Geographic Channel i Comedy Central.
Na kampanie z wykorzystaniem radia firmy przeznaczyły 10 proc., czyli 12 mln zł, najczęściej w stacjach ogólnopolskich Radiu Zet i RMF FM. Chętnie reklamowały się również w lokalnych edycjach PR3, radia Eska oraz Vox FM. W porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. wydano więcej o ok. 9 proc. (4 mln zł).
Niecałe 13 mln zł (11 proc.) branża turystyczna przeznaczyła na promocję w magazynach, które zanotowały wzrost – o 20 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2014 r. W przypadku tygodników i miesięczników firmy wybierały najczęściej „Wprost”, „Politykę” i „Forbes”. Zaraz za nimi uplasował się „Twój Styl”, "Newsweek” i „Gala”. Jeśli chodzi o tytuły turystyczne, to najchętniej branża reklamowała się w takich magazynach, jak: „Podróże”, „Business Traveller Poland” i „Voyage”. Dużą popularnością cieszyły się periodyki wydawane przez linie lotnicze – „Kaleidoscope” i „Wizz”.
Reklama zewnętrzna (OOH) pochłonęła 7 proc. budżetów – 8,5 mln zł. Ponad 4,5 mln zł kosztowała promocja w kinach (4 proc. wydatków całej kategorii), a nieco ponad 4 mln zł w prasie codziennej. W dziennikach najwięcej budżetów ulokowano w „Gazecie Wyborczej”, tytułach z portfolio PolskaPress i „Super Expressie”.

Codemedia swoją analizę przygotowała na podstawie danych Kantar Media i Nielsen Audience Measurement.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,