Kraj

Bianka Mikołajewska z Nagrodą im. Andrzeja Woyciechowskiego

Dziennikarka śledcza i ekonomiczna "Gazety Wyborczej" została laureatką Nagrody Radia Zet za cykl artykułów o nieprawidłowościach w SKOK-ach.

Bianka Mikołajewska, dziennikarka śledcza i ekonomiczna “Gazety Wyborczej” została laureatką Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego 2015. Wyróżnienia honorowe otrzymali Justyna Kopińska (“Duży Format”), Tomasz Sekielski (TVP1) i Joanna Solska (“Polityka”).
Bianka Mikołajewska została nagrodzona za cykl artykułów poświęconych nieprawidłowościom i patologiom systemu SKOK-ów, które zostały opublikowane na łamach “Gazety Wyborczej”.
W tym roku honorowe wyróżnienia otrzymało trzech dziennikarzy: Justyna Kopińska za artykuł “Oddział chorych ze strachu” o torturach i przemocy w szpitalu psychiatrycznym w Starogardzie Gdańskim opublikowany w “Dużym Formacie”, Tomasz Sekielski za cykl reportaży “Po prostu” w TVP1 oraz Joanna Solska za cykl artykułów w tygodniku “Polityka” objaśniający przenikające się światy ludzi, polityki i pieniędzy, w szczególności za artykuł “Biedronka czy stonka?”. Zwyciężczyni, oprócz honorowej statuetki, otrzymała nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł ufundowaną przez PZU.
 
Nagroda Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego jest przyznawana od 2005 r. Otrzymują ją autorzy materiałów dziennikarskich, które zdaniem kapituły istotnie wpłynęły na świadomość Polaków, odkrywając przed nimi to, co wcześniej ukryte lub niedopowiedziane. Celem Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego jest wyróżnienie tych, którzy mają odwagę łamać stereotypy, wykraczać poza schematy i zaglądać “za kulisy” otaczającej nas rzeczywistości. Członkowie kapituły nie mogą nominować dziennikarzy ze swoich redakcji.
Organizatorem Nagrody jest Radio Zet. Mecenasem Nagrody jest PZU. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwa firma prawnicza GWW.
 
Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego znaleźli się: Alicja Kos i Wojciech Cieśla (2005); Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski (2006); Adam Wajrak (2007); Ewa Stankiewicz i Anna Ferens (2008); Ewa Ewart (2009); Paweł Reszka i Michał Majewski (2010), Jerzy Baczyński – Nagroda specjalna „Dziennikarz XX-lecia” (2010); Andrzej Poczobut (2011); Wawrzyniec Smoczyński (2012); Mariusz Szczygieł (2013) i Wojciech Sroczyński (2014).