Kraj

RMF FM wygrał w sądzie z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji

Skarb Państwa musi wypłacić stacji 83 mln zł odszkodowania - wyrok jest nieprawomocny.

W dniu 27.01.2016 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok zobowiązujący przewodniczącego KRRiT do złożenia oświadczenia, w którym wyraża on ubolewanie za naruszenie dóbr osobistych nadawcy Radia RMF FM, a także zasądził na rzecz Radia RMF FM od Skarbu Państwa odszkodowanie w kwocie ponad 83 mln zł wraz z ustawowymi odsetkami.
Jest to pierwsze, nieprawomocne jeszcze rozstrzygnięcie w trwającej od 13 lat sprawie cywilnej, którą spółka Radio Muzyka Fakty Sp. z o.o. (nadawca Radia RMF FM) wytoczyła przewodniczącemu KRRiT.
W pozwie wniesionym w 2003 r. przez ówczesny zarząd spółki i jej poprzednich właścicieli spółka domagała się odszkodowania za szkody wyrządzone RMF FM na skutek wprowadzonego przez KRRiT w 2001 r. zakazu zamieszczania w programie lokalnych pasm programowych. Przedmiotem postępowania były także inne działania KRRiT podejmowane  w latach 2001-2003, które – jak informuje biuro prasowe RMF FM – miały na celu ograniczenie czy wręcz uniemożliwienie spółce prowadzenia działalności.
W okresie od roku 1994 do 2001 Radio RMF FM w ramach ogólnopolskiego programu radiowego umieszczało na podstawie posiadanej koncesji odrębne pasma programowe, przygotowywane specjalnie dla poszczególnych regionów Polski.
W maju przewodniczący KRRiT wydał decyzję, która miała uniemożliwiać nadawcy realizację programu w dotychczasowym kształcie poprzez wprowadzenie zakazu emisji lokalnych pasm programowych.
Rozstrzygnięcie to miało oznaczać w praktyce likwidację stworzonej sieci oddziałów lokalnych stacji, wraz z ich zapleczem technicznym, organizacyjnym i pracowniczym. W konsekwencji tych i kolejnych działań KRRiT z dnia na dzień pracę straciło ponad 200 pracowników radia. 
W 2002 r. Naczelny Sąd Administracyjny, rozpoznając skargę na decyzję ówczesnego przewodniczącego KRRiT,  przyznał rację nadawcy Radia RMF FM, uznając, iż brak było podstaw dla wprowadzenia zakazu emisji lokalnych pasm programowych. Jednocześnie sąd wskazał na bezprawność rozstrzygnięcia organu, który wydając taką decyzję, naruszył cały szereg przepisów prawa, w tym konstytucję RP.
W związku z powyższym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego Radio RMF FM wystąpiło na drogę postępowania cywilnego, wnosząc w 2003 r. pozew do Sądu Okręgowego w Warszawie.
Pomimo wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego i wytoczonego powództwa (opiewającego początkowo jedynie na kwotę ok. 15 mln zł) Krajowa Rada nie wycofała się z działania na szkodę spółki, podtrzymując wprowadzony zakaz w kolejnych wydawanych decyzjach i to pomimo tego, że kolejne wyroki sądów jednoznacznie wskazywały na jego bezprawność.
Łącznie w tej sprawie administracyjnej zapadło 7 (siedem) wyroków, w tym 4 (cztery) wydane przez Naczelny Sąd Administracyjny.
Ostatecznie w roku 2014 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zmuszona kolejnymi wyrokami sądów administracyjnych, wydała decyzję, w której przyznała, że nie jest władna do nałożenia na nadawcę zakazu zamieszczania lokalnych pasm programowych.