Kraj

TVP zwolniła w br. 66 osób, a Polskie Radio - 36

Ministerstwo Skarbu odpowiada na zapytanie poselskie.

Ministerstwo Skarbu Państwa, które nadzoruje m.in. Telewizję Polską SA i Polskie Radio SA, przygotowało odpowiedź na interpelację posła Grzegorza Furgo (klub Nowoczesna) w sprawie zmian kadrowych w obu tych spółkach mediów publicznych. Wynika z niej, że od 8 stycznia do końca marca br. TVP zwolniła 66 osób (bez precyzowania stanowisk), Polskie Radio zaś – 36 pracowników. Zmiany dotyczące warunków zatrudnienia dotknęły ponad 50 osób.

Niedawno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) skrytykowała politykę personalną władz spółek mediów publicznych, wyliczając, że z Telewizji Polskiej zostało zwolnionych ponad 80 osób (w tym 34 dziennikarzy oraz 22 wydawców/redaktorów), a z Polskiego Radia ponad 20 pracowników.

Prezes TVP Jacek Kurski i Polskiego Radia – Barbara Stanisławczyk – przekonywali, że skala zwolnień była dużo mniejsza.

Tymczasem do Sejmu wpłynęła już odpowiedź Ministerstwa Skarbu Państwa, które zebrało odpowiednie dane od TVP i PR. Wynika z niej, iż w TVP w okresie od 8 stycznia do 31 marca br. rozwiązane zostały umowy o pracę z 66 pracownikami, a 18 osobom zmieniono warunki zatrudnienia, natomiast w Polskim Radiu w tym samym okresie 41 pracowników odwołano z wcześniej zajmowanych stanowisk, a umowy o pracę rozwiązano z 36 pracownikami.