Zagranica

Apple ma zapłacić najwyższą karę w historii UE

Firma została ukarana za niepłacenie podatków kwotą w wysokości 13 mld euro.

Zgodnie z opinią Komisji Europejskiej gigant technologiczny Apple nie płacił praktycznie żadnych podatków od zysków ze sprzedaży w swoich sklepach w Europie. Gigant będzie musiał teraz oddać 13 mld euro. Jest to rekordowa suma. Korporacja zapowiedziała odwołanie od decyzji.
Dochodzenie w sprawie przyznania przez Irlandię, gdzie Apple ma swoją europejską siedzibę, korzyści podatkowych prowadzone było przez Komisję od 2014 r. Koncentrowało się na dwóch porozumieniach wynegocjowanych przez Apple i przedstawicieli władz Irlandii w 1991 r. oraz 2007 r. Dzięki nim firma mogła uniknąć płacenia miliardów dolarów podatków.
Z przedstawionych we wtorek w Brukseli konkluzji dochodzenia wynika, że teraz Dublin będzie musiał odzyskać od amerykańskiego producenta ok. 13 mld euro niezapłaconych podatków (plus odsetki) za lata 2003-2014.
Władze Irlandii w reakcji na decyzję Komisji oświadczyły, że nie zgadzają się z nią i – podobnie jak samo Apple – zapowiedziały odwołanie do sądu. Wyspa obawia się utraty inwestorów, którzy mogą szukać innych miejsc, gdzie jurysdykcja Komisji Europejskiej nie będzie sięgać.
Irlandczycy zgodzili się, by niemal wszystkie dochody ze sprzedaży odnotowane przez obie spółki były wewnętrznie przypisywane “siedzibom głównym”. Śledztwo Komisji pokazało, że owe “siedziby główne” istniały jedynie na papierze i nie były w stanie generować żadnych dochodów. Co więcej, irlandzkie przepisy pozwalały, by “siedziby główne” nie były opodatkowane w żadnym państwie (regulacje te zostały zmienione).
Komisarz ds. konkurencji zwracała uwagę, że 13 mld euro, o których mowa w tym przypadku, nie są karą do zapłacenia przez Apple, tylko zaległym podatkiem, który musi zostać odzyskany.
Jeśli decyzja Komisji zostanie potwierdzona przez sąd, Apple będzie miało z czego uregulować podatek. Z czerwcowego raportu spółki wynika, że w gotówce, ekwiwalentach środków pieniężnych i papierach wartościowych  zgromadziła 231,5 mld euro.

(Onet.pl)