M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Orange będzie gwarantował minimalne prędkości w ofertach internetu

Maciej Burlikowski | 6 grudnia 2016, 06:00

Zmiany regulaminów od nowego roku wymusiły przepisy UE.

Od 1 stycznia przyszłego roku wchodzą w życie przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2015/2120 z dnia 25 listopada 2015 r. w zakresie neutralności sieci internetowej (gwarantujące równe i niedyskryminacyjne traktowanie transmisji danych w ramach świadczenia usług dostępu do sieci). W związku z tym firma telekomunikacyjna Orange Polska modyfikuje regulaminy świadczenia usług.
Po raz pierwszy pojawią się w nich tzw. prędkości gwarantowane, czyli minimalne prędkości transmisji danych do (pobieranie) i od komputera odbiorcy (wysyłanie).

I tak w intensywnie obecnie promowanych przez Orange ofertach internetu światłowodowego (FTTH) te gwarantowane prędkości wyglądają następująco: w opcji 100 Mb/sek minimalna prędkość pobierania danych ma wynosić połowę nominalnej szybkości, czyli 50 Mb/sek, a wysyłania - 5 Mb/s. W opcji 300 Mb/s - gwarantowana szybkość pobierania wyniesie 100 Mb/s, a wysyłania - 10 Mb/s. W najwyższej zaś opcji 600 Mb/s - operator gwarantuje pobieranie z szybkością 150 Mb/s, a wysyłanie z prędkością 15 Mb/s. Oprócz minimalnych szybkości gwarantowanych operator zobowiązuje się, że tzw. prędkości zwykle dostępne wynosić będą 90 proc. nominalnych prędkości w każdej z wymienionych opcji usługi. Ta prędkość zwykle dostępna to szybkość transferu, jaką użytkownik może, według deklaracji operatora, uzyskać przez 70 proc. okresu rozliczeniowego.

W starszych wersjach Neostrady (po kablach miedzianych, a nie światłowodowych), czyli w opcjach od 2 do 80 Mb/s operator deklaruje, że prędkości zwykle dostępne będą wynosić 70 proc. maksymalnych.

Do tej pory dostawcy internetu w działaniach marketingowych posługiwali się maksymalnymi prędkościami - "do". Nie gwarantowali natomiast użytkownikom minimalnych przepustowości łączy.

Czytaj więcej na temat: