M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Jeśli iPhone X odniesie sukces, zarobi także Samsung

( red. ) | 3 października 2017, 06:00

Apple i Samsung konkurują jako producenci smartfonów, ale południowokoreańska firma jest zarazem dostawcą ekranów i procesorów dla amerykańskiego potentata.

Ta przyjacielsko-nieprzyjacielska relacja jest jedną z najbardziej niezwykłych w świecie biznesu.

Analiza przeprowadzona przez Counterpoint Technology Market Research dla "Wall Street Journal" pokazuje, że Samsung może zarobić ok. 4 mld dol. więcej na podzespołach do iPhone'a X niż na częściach do własnego flagowego modelu Galaxy S8 w okresie 20 miesięcy od wprowadzenia nowego smartfona Apple na rynek amerykański 3 listopada br. (zdecydowana większość przychodów ze sprzedaży nowych modeli przypada właśnie na pierwsze 20 miesięcy od rynkowego debiutu). 

Counterpoint przewiduje, że Apple sprzeda do lata 2019 r. 130 mln sztuk modelu iPhone X, a Samsung zarobi 110 dol. od sztuki na dostarczanych częściach. Sprzedaż modelu Galaxy S8 w tym samym okresie jest szacowana na 50 mln sztuk, a Samsung ma zarobić 202 dol. od sztuki na analogicznych częściach.

Apple potrzebuje części Samsunga do produkcji iPhone'ów, które w roku finansowym 2016 przyniosły firmie dwie trzecie z 215,64 mld dol. przychodów. Samsung potrzebuje zamówień od Apple, by napędzać produkcję podzespołów, która wygenerowała ok. 35 proc. ze 195 mld dol. przychodów firmy w ub.r.

Z szacunków S&P Global Market Intelligence wynika, że Apple i Samsung będą najbardziej zyskownymi firmami na świecie w 2017 r., bez uwzględnienia chińskich banków.

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , ,