M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Pfizer i Merck odchodzą od leków OTC

( red. ) | 17 października 2017, 06:00

Główne przyczyny to presja ze strony e-commerce i producentów leków generycznych.

Pfizer ogłosił w zeszłym tygodniu, że rozważa "strategiczne alternatywy" dla leków OTC, takich jak Advil, środek przeciwbólowy i zestaw multiwitaminowy. Niemiecki Merck (działający niezależnie od amerykańskiej spółki Merck) opublikował podobne oświadczenie we wrześniu br. Globalny lider w sektorze leków OTC - spółka joint venture stworzona w 2015 r. przez GlaxoSmithKline i Novartis - odnotowała "wyraźne spowolnienie wzrostu" w wynikach za drugi kwartał br.  

Jednocześnie dynamicznie wzrasta sprzedaż leków OTC w internetowych aptekach, takich jak Shop Apotheke Europe. Wartość akcji tej firmy wzrosła dwukrotnie od jej IPO w ubiegłym roku. O tym, jak dużą wagę przywiązują do tej kwestii firmy farmaceutyczne, świadczy m.in. fakt, że spółka GSK-Novartis w br. pozyskała dyrektora ds. technologii cyfrowych z Google.

Pokolenie konsumentów wyposażonych w smartfony błyskawicznie porównuje ceny i sprawdza składniki leków w internecie. Wnioski, które wyciągają, są na ogół niekorzystne dla marek takich jak Advil (Pfizer) czy Nurofen (Reckitt Benckiser), które są sporo droższe od leków generycznych, choć wykorzystują te same substancje aktywne.

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , ,