Kraj

Krajowy Rejestr Długów: rośnie zadłużenie e-sklepów

Spośród firm, które zajmują się sprzedażą online, ponad 2,5 tysiąca trafiło już jako dłużnik do Krajowego Rejestru Długów.

Ponad 2,5 tysiąca e-sprzedawców zarejestrowano jako dłużników w Krajowym Rejestrze Długów. W tej liczbie mieszczą się zarówno długi handlujących na Allegro, którzy są winni swoim wierzycielom ponad 102 mln zł, jak i zadłużenie sklepów z własną witryną internetową, które przekroczyło już 14 mln zł.
– Te kwoty pokazują, że ryzyko natrafienia na niewypłacalny e-sklep jest całkiem spore. Jak pokazują ostatnie doświadczenia, nawet najbardziej renomowani e-sprzedawcy potrafią z dnia na dzień przestać dostarczać towary lub wypłacać pensje pracownikom – podaje Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.
Powołuje się też na badania przeprowadzone przez IMAS International na zlecenie Rzetelnej Firmy, z którego wynika, że w ciągu ostatniego roku mniej niż jedna trzecia klientów nie miała zastrzeżeń wobec sklepów internetowych, w których zrobili zakupy. Pozostali albo nie doczekali się dostawy w ustalonym terminie, albo też otrzymali produkt różniący się od tego, co oferował sklep. Co ósmy kupujący w ogóle nie doczekał się realizacji swojego zamówienia, 36,5 proc. ankietowanych doświadczyło nieterminowych dostaw, 27 proc. niezgodności towaru z opisem na stronie. Towar wybrakowany trafił się 11 proc. pytanych.
20 proc. klientów po rozczarowaniu zrezygnowało w ogóle z zakupów w danym sklepie, a 3 proc. postanowiło zupełnie zrezygnować z zakupów online.