M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Tesla nie przewiduje znaczących inwestycji w Chinach przed 2019 r.

( red. ) | 6 listopada 2017, 06:00

Taką informację przekazał analitykom w czasie wideokonferencji szef firmy Elon Musk.

Nowe informacje przekazane przez szefa Tesli oznaczają, że pierwsze samochody tej firmy mogą wyjechać z zakładu w Szanghaju najwcześniej za około trzy lata. 

Według "Wall Street Journal" amerykański producent samochodów elektrycznych zawarł w październiku br. porozumienie z lokalnymi władzami w Szanghaju, na mocy którego ma otworzyć fabrykę w strefie wolnego handlu w tym mieście. Pierwsza tego rodzaju umowa z zagranicznym producentem samochodów, jeśli zostanie doprowadzona do skutku, pozwoli Tesli znacząco obniżyć koszty produkcji i ułatwi rywalizację na błyskawicznie rosnącym rynku aut elektrycznych w Chinach. 

Zagraniczne firmy motoryzacyjne, które chcą uniknąć 25-procentowego cła importowego nakładanego przez Chiny, wchodzą w spółki joint venture z lokalnymi producentami. Oznacza to jednak dzielenie się zyskami i technologią. Tesla pozostaje niechętna takim rozwiązaniom. Nie jest jasne, czy budowa fabryki w Szanghaju uwolni amerykańską firmę od konieczności płacenia cła na auta produkowane w tym zakładzie.

Nawet przy cłach, które oznaczają, że cena najtańszego auta Tesli (Model S) jest w Chinach o 50 proc. wyższa niż w Stanach Zjednoczonych, przychody tego producenta na chińskim rynku wzrosły w ub.r. do pond 1 mld dol. z 319 mln dol. w 2015 r. Chiny są drugim co do wielkości rynkiem Tesli na świecie.

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , , ,