M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Disney zainteresowany kupnem części 21st Century Fox

( red. ) | 8 listopada 2017, 06:00

Rozmowy prowadzone w ostatnich tygodniach dotyczyły sieci telewizji kablowej FX i National Geographic Channel oraz studia filmowego Twentieth Century Fox.

Transakcja, która miałaby także objąć obszar międzynarodowej dystrybucji, uczyniłaby z 21st Century Fox firmę skoncentrowaną na telewizji naziemnej oraz kablowych kanałach sportowych i informacyjnych, natomiast znacznie poszerzyłaby telewizyjne imperium Disneya. Koncern ten zmaga się ostatnio ze spadkiem widowni kanałów Disney Channel i ESPN, a jednocześnie szuka treści do wykorzystania w serwisach streamingowych, które zamierza intensywnie rozwijać. 21st Century Fox ma też mocniejszą w porównaniu do Disneya pozycję na rynkach innych niż amerykański. Według informatorów "Wall Street Journal" Fox nie był usatysfakcjonowany warunkami zaproponowanymi przez Disneya, ale jest otwarty na ofertę kupna swoich aktywów związanych z rozrywką. Właścicielem imperium medialnego obejmującego oprócz 21st Century Fox także News Corp, wydawcę m.in. "WSJ", jest Rupert Murdoch.

Disney ma trzykrotnie większą wartość rynkową niż 21st Century Fox (odpowiednio 155 i 50 mld dol.), różnica w rocznych przychodach nie jest już tak duża (55,5 i 30 mld dol.). Doniesienia o negocjacjach spowodowały wzrost kursu akcji 21st Century Fox o 10 proc., podczas gdy akcje Disneya zwyżkowały o 2 proc.

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , ,