M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Zysk IKEA spadł o jedną trzecią

Magdalena Weiss | 30 listopada 2017, 06:00

W roku zakończonym w sierpniu 2017 r. grupa IKEA miała 3 mld euro zysku operacyjnego. Rok wcześniej było to 4,5 mld euro.

Niższy wynik jest efektem sprzedaży kilkunastu biznesów oraz inwestycji w rozwój handlu internetowego i logistykę.

- Spadek zysku operacyjnego był wynikiem odjęcia zysku firm, które zostały sprzedane, oraz wyższych kosztów, jakie IKEA Retail poniosła, by wesprzeć sprzedaż multikanałową oraz ekspansję - wyjaśnia właściciel sieci marketów meblowych.

W obliczu zmieniających się oczekiwań klientów i rosnącej konkurencji ze strony gigantów internetowych, takich jak Amazon, IKEA inwestuje w rozwój sprzedaży internetowej i związanych z nią usług, wypróbowując nowe usługi, takie jak punkty odbioru i zamówień czy showroomy, czyli miejsca, w których można obejrzeć i wypróbować produkty, by kupić je potem w internecie.

Jesper Brodin, który od września jest prezesem IKEA, powiedział Agencji Reutera, że pierwsze showroomy z pełną ofertą zostaną otwarte w 2019 r. w Greenwich w Wielkiej Brytanii i w 2020 r. w stolicy Danii Kopenhadze.

- W ciągu całego roku IKEA zainwestowała 3,1 mld euro w sklepy, dystrybucję i system obsługi klientów, parki handlowe, energię odnawialną i leśnictwo - pisze firma.

W październiku IKEA podała, że całoroczna sprzedaż wzrosła o 4 proc. do 34,1 mld euro, przy czym sprzedaż internetowa zwiększyła się o 28 proc. do 5-proc. udziału w sprzedaży ogółem.

 

Czytaj więcej na temat: , ,