M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Inspekcja Handlowa wykryła nieprawidłowości obsługi w 78 proc. sklepów tradycyjnych

Joanna Niewiadomska | 12 lutego 2018, 06:00

Sklepy mają największy problem z informowaniem o cenach.

Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK skontrolowała w III kwartale 2017 r. 165 sklepów i stoisk z tradycyjną obsługą w całej Polsce. Sprawdzano przede wszystkim, jak informują o cenach i czy nie oszukują klientów. Inspektorzy udali się m.in. do tych sklepów, na które wcześniej były skargi. 

Okazuje się, że największy problem sklepy z tradycyjną obsługą, czyli sprzedawcą za ladą, mają z podawaniem informacji o cenach. Powinny je umieszczać na wywieszce lub na towarze. Na ponad 30 tys. zbadanych pod tym kątem produktów żywnościowych kontrolerzy mieli zastrzeżenia do oznaczenia ponad 6 tys. z nich (19,6 proc.). W przypadku aż 90,5 proc. zakwestionowanych towarów na wywieszkach brakowało informacji o tzw. cenie jednostkowej (np. za kilogram, litr), a przy co piątym (20 proc.) nie było żadnej informacji o cenie. Dla porównania – w przeprowadzonym pół roku wcześniej badaniu sklepów samoobsługowych inspekcja odnotowała brak cen jednostkowych w przypadku 68 proc. zakwestionowanych produktów, a jakiejkolwiek wywieszki z ceną – w 26,7 proc.

Tradycyjne sklepy wypadły natomiast lepiej od samoobsługowych pod względem rzetelności. Było w nich o połowę mniej takich nieprawidłowości, jak inna cena na półce, a inna przy kasie, oszustwa na wadze, doliczanie na paragonie rzeczy, których klient nie kupił. Takie przypadki kontrolerzy stwierdzili w 8,5 proc. sklepów z obsługą i w 17 proc. samoobsługowych.

Ogółem Inspekcja Handlowa wykryła nieprawidłowości w 78,2 proc. skontrolowanych sklepów z obsługą tradycyjną (wcześniej w 62,8 proc. samoobsługowych). W efekcie wydała 52 decyzje, w których ukarała przedsiębiorców za błędne informowanie o cenach – w sumie będzie ich to kosztować ponad 17,5 tys. zł. Nałożyła też 22 mandaty (w sumie 3,1 tys. zł) za niezalegalizowane wagi czy brak informacji o tym, że alkohol szkodzi.

Czytaj więcej na temat: ,