M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Oracle inwestuje w przetwarzanie w chmurze

( red. ) | 13 lutego 2018, 06:00

Komputerowy gigant chce w ciągu dwóch lat czterokrotnie zwiększyć liczbę centrów danych.

Tym samym Oracle podejmuje kosztowną rywalizację z liderem w dynamicznie rosnącym sektorze – Amazonem, a także Microsoftem i Google. Te trzy firmy wydały w ub.r. łącznie 41,6 mld dol. na inwestycje związane z centami danych, o 33 proc. więcej niż rok wcześniej. Tymczasem inwestycje kapitałowe Oracle w ciągu 12 miesięcy do 30 listopada ub.r. wyniosły nieco ponad 2 mld dol.

Oracle tworzy obecnie 12 nowych regionalnych centrów w celu oferowania firmom usług przechowywania i przetwarzania danych w chmurze. Po dwa mają być zlokalizowane w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a po jednym w Chinach, Indiach, Japonii, Singapurze, Korei Południowej, Arabii Saudyjskiej, Holandii i Szwajcarii. Centrum w Chinach powstanie we współpracy z Tencent Holdings, zgodnie z tamtejszym prawem nakazującym firmom zagranicznym wchodzenie w umowy joint venture z lokalnymi partnerami.

Wartość globalnego rynku usług w chmurze (procesy biznesowe, zarządzanie, bezpieczeństwo itd.) wzrosła w 2017 r. o 19 proc., do 260,2 mld dol., według szacunków firmy Gartner. Do 2020 r. rynek ten ma być wart 411,4 mld dol.

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , ,