M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Eurocash pozwał Emperię

Joanna Niewiadomska | 7 marca 2018, 06:00

Przedłuża się sprawa przejęcia udziałów Emperii przez Maxima Grupe.

Emperia poinformowała, iż wpłynął do niej pozew ze strony firmy Eurocashu w sprawie uchylenia uchwały NWZA Emperii z 20 grudnia 2017 r. Emperia informuje, że zgodnie z wezwaniem sądu, zamierza w ciągu miesiąca odpowiedzieć na pozew oraz że nie zgadza się z argumentami w nim podniesionymi.

Eurocash, który jest jednocześnie akcjonariuszem i konkurentem Emperii, podważa zmianę statutu, której Emperia dokonała w celu spełnienia warunku koniecznego do przejęcia przez Maxima Grupe udziałów w Emperii. Zmiana zlikwidowała obowiązek odkupienia na żądanie akcji od pozostałych udziałowców do końca stycznia 2019 r., gdyby Maxima Grupe nabyła w wezwaniu co najmniej 51 proc. akcji Emperii. Zmianę poparło 97,7 proc. akcjonariuszy  obecnych na NWZA. Sprzeciw zgłaszał tylko Eurocash, argumentując, że może ona doprowadzić do pogorszenia sytuacji akcjonariuszy mniejszościowych. Następnie Eurocash wniósł sprawę do sądu, a 8 stycznia br. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia Eurocashu poprzez wstrzymanie wykonania tej uchwały.

Emperia odpowiedziała wtedy, że w jej ocenienie wpływie to na spełnienie warunku wezwania ogłoszonego w dniu 24 listopada 2017 r. przez Maxima Grupe do sprzedaży 100 proc. akcji Emperii Holding, zwłaszcza że 21 grudnia Maxima Grupe poinformowała już o ziszczeniu się warunku, o którym mowa (…), tj. podjęciu przez NWZA spółki uchwały o zmianie statutu spółki. 

Sprawę przejęcia do drugiego etapu badania skierował także UOKiK, w związku z czym wydłużono termin przyjmowania zapisów, do 16 marca z możliwością prolongaty do 12 kwietnia.

Czytaj więcej na temat: , ,