M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Roberto Quarta ma przeprowadzić WPP przez burzliwy okres

( red. ) | 18 kwietnia 2018, 06:00

Quarta, tymczasowy CEO grupy po rezygnacji Sorrella, uchodzi za specjalistę od cięcia kosztów.

Jak pisaliśmy, 68-letni Roberto Quarta objął stanowisko executive chairmana do czasu wyboru nowego CEO. Wespół z dwójką nowych dyrektorów operacyjnych będzie starać się wypełnić lukę po odejściu Sorrella, który budował firmę przez ponad 30 lat. Mark Read i Andrew Scott mają dopomóc w kwestiach strategii, inwestycji i utrzymania dotychczasowych klientów. WPP poinformowała, że poszukiwania nowego CEO będą prowadzone zarówno wewnątrz grupy, jak i poza nią.

Jako szef BBA Group oraz partner Clayton Dubilier & Rice, amerykańskiej firmy zajmującej się wykupem udziałów w spółkach, Quarta dał się poznać jako człowiek umiejący podejmować trudne decyzje, w tym ciąć koszty. Po dołączeniu do WPP latem 2015 r. zdołał przekonać Sorrella, by ten zaakceptował znaczącą obniżkę swego wynagrodzenia, co zapobiegło buntowi akcjonariuszy.

Teraz Quarta ma przed sobą kolejne trudne negocjacje, zważywszy, że zdaniem niektórych analityków grupa po rezygnacji Sorrella powinna zostać podzielona na mniejsze jednostki. Alex DeGroote z Cenkos Securities uważa, że WPP może zrobić niewiele oprócz działań w obszarze fuzji i przejęć. Problemem – jego zdaniem – nie jest znalezienie następcy dla Sorrella, ale to, że obecny model biznesowy nie działa.

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , , ,