M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Mleko A2 budzi kontrowersje, ale i ogromne zainteresowanie

( red. ) | 26 kwietnia 2018, 06:00

Mlekiem, które ma nie powodować zaburzeń w trawieniu, zainteresowały się już koncerny Fonterra i Nestle.

Mleko A2 różni się od tradycyjnego tym, że zawiera wyłącznie beta-kazeinę A2, a pozbawione jest beta-kazeiny A1, odpowiedzialnej u wielu osób za zaburzenia działania układu pokarmowego. Zwolennicy mleka A2 – wytwarzanego przez krowy z określonym zestawem genów, który wykrywa test DNA – twierdzą, że skuteczniej rozwiązuje ono problemy, z którymi nie do końca może sobie poradzić mleko bez laktozy. Sceptycy mówią, że brak przekonywujących badań naukowych potwierdzających zalety mleka A2.

Tak czy inaczej nowozelandzka firma A2 Milk Co. znalazła już wielu fanów na rodzimym rynku, w Australii i w Chinach, a niedawno weszła na rynek amerykański. Według S&P Global Market Intelligence jej przychody w bieżącym roku obrachunkowym kończącym się w czerwcu wzrosną o 70 proc. A2 Milk ma już 10 proc. rynku mleka w Australii. Analogiczny udział w Stanach Zjednoczonych oznaczałby – według Euromonitor International – roczne przychody rzędu 1,5 mld dol.

Fonterra Co-operative Group Ltd. – największy światowy eksporter produktów mleczarskich, znany w USA m.in. z masła Anchor i sera Mainland, zapowiedział w lutym br., że rozpocznie produkcję mleka A2, choć przez kilka lat traktował je jako błahą sztuczkę marketingową. Nestle ruszyło natomiast w Chinach z produkcją preparatu w proszku dla niemowląt opartego na mleku A2.

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , ,