M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Facebook zmuszony do usunięcia aplikacji Onavo Protect z App Store

( red. ) | 24 sierpnia 2018, 06:00

Zdaniem Apple aplikacja naruszała firmową politykę dotyczącą gromadzenia danych użytkowników.

Onavo Protect – aplikację umożliwiają użytkownikom tworzenie wirtualnej sieci prywatnej (VPN) przekierowującej ruch internetowy do serwera zarządzanego przez Facebooka – można było od lat pobrać za darmo z App Store, a aktualizacje były regularnie zatwierdzane przez Apple. Aplikacja, która promuje się jako sposób na "zapewnienie bezpieczeństwa tobie i twoim danym", m.in. ostrzega użytkowników, gdy odwiedzają potencjalnie niebezpieczne strony. Onavo pozwala Facebookowi zbierać i analizować informacje o aktywności użytkowników smartfonów poza platformą społecznościową i powiązanymi z nią aplikacjami.

W sierpniu br. Apple poinformowało Facebooka, że aplikacja narusza nowy firmowy regulamin przestawiony dwa miesiące wcześniej, który zmierza do ograniczenia ilości danych zbieranych przez twórców aplikacji. Zdaniem Apple Onavo naruszało też zapisy umowy z deweloperami, na mocy których aplikacje nie mogą zbierać danych w celach niemających bezpośredniego związku z samym produktem lub wyświetlaniem reklam. W zeszłym tygodniu obie firmy uzgodniły, że Facebook dobrowolnie wycofa aplikację z AppStore.

Kilka miesięcy temu szef Apple Tim Cook wyraził się krytycznie o praktykach Facebooka w kwestii ochrony danych i stwierdził, że jego firma przywiązuje do tego znacznie większą wagę.

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , , ,