M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Licencjonowane seriale na Netfliksie nadal popularniejsze niż produkcje oryginalne

( red. ) | 19 grudnia 2018, 06:00

Na liście najbardziej pożądanych seriali pierwsze miejsce przez cztery kwartały zajmował ostatnio serial "The Walking Dead".

Dane o oglądalności z okresu od II kwartału 2017 r. do I kwartału 2018 r., zebrane przez Parrot Analytics, wskazują, że w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych programów oferowanych przez Netflix zdecydowaną większość stanowią seriale licencjonowane m.in. od AMC Networks ("The Walking Dead"), Warnera ("Pretty Little Liars" – "Słodkie kłamstewka") czy CBS ("Shameless" – "Niepokorni"). Spośród produkcji oryginalnych najwyżej – na drugim miejscu w IV kwartale 2017 r.) – uplasował się drugi sezon "Stranger Things".

Z danych Parrot Analytics wynika też, że łączna liczba pobrań pięciu najpopularniejszych seriali licencjonowanych znacznie przewyższa liczbę pobrań pięciu najpopularniejszych oryginalnych produkcji Netfliksa – w I kwartale br. w stosunku 165,3 mln do 83,6 mln. Spośród czterech analizowanych kwartałów tylko w IV kwartale ub.r. różnica znacząca zmalała (136,3 mln do 114,1 mln) dzięki wielkiemu sukcesowi "Stranger Things".

Do niedawna koncerny medialne chętnie licencjonowały swe produkcje Netfliksowi, motywowane dostępem do ogromnej globalnej widowni. Ostatnio jednak myślą o rozwoju usług direct-to-consumer (takich jak CBS All Access), co może znacząco utrudnić sytuację Netfliksowi. Disney wycofuje swoje filmy z Netfliksa, począwszy od przyszłego roku, a Fox już wycofał szereg popularnych seriali (np. "It's Always Sunny in Philadelphia") na rzecz dystrybucji ich poprzez Hulu, w którym ma 30 proc. udziałów. Netflix wynegocjował jednak w większości wypadków klauzule zapewniające, że licencja nie może zostać wycofana do czasu zakończenia emisji serialu w telewizji.

(The Motley Fool)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , ,