Kraj

UKE zaczyna rewolucję w świecie kablówek

Operatorzy będą musieli udostępniać swoje sieci innym. Wzrost konkurencyjności powinien wymusić spadek cen.

UKE zaczyna rewolucję w świecie kablówek
Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), 1,5 roku po zapowiedziach, zabiera się do wprowadzania obowiązku udostępniania przez operatorów kablowych swoich sieci.

UKE opublikował projekty tzw. decyzji regulacyjnych wobec największych operatorów sieci kablowych: UPC Polska, Multimedia Polska, Vectra, Netia, Inea oraz Toya. Celem UKE jest wymuszenie na operatorach, by udostępniali swoje instalacje kablowe w blokach mieszkalnych (budynkach wielorodzinnych) konkurentom. Czyli w bloku, gdzie któryś z operatorów ma swoją sieć do mieszkań, inny operator, za opłatę, będzie mógł także świadczyć usługi telewizyjne i internetowe jego mieszkańcom. Dotąd się to nie zdarzało, a operatorzy często kładli swoje kable w klatkach bloków obok siebie. UKE uważa, że to marnotrawstwo zasobów, a zwiększenie konkurencyjności pomiędzy operatorami kablowymi będzie miało pozytywne efekty dla konsumentów.

UKE zamierza nałożyć obowiązki (także czasowe) zarówno na operatorów będących właścicielami sieci (kabli), jak i firmy chcące z nich korzystać, opracowało model rozliczeń, a za utrudnianie dostępu do infrastruktury grozić będą kary finansowe. Decyzje UKE zawierają także postanowienia w razie awarii, utrzymania łączy itp.

Operatorzy – właściciele kabli – byli i są przeciwni nakładaniu na nich obowiązków regulacyjnych. Konsultacje rynkowe ws. tych decyzji regulacyjnych potrwają do 10 lutego. UKE liczy, że planowana przez niego rewolucja kablowa zacznie obowiązywać jeszcze przed wakacjami.

UPC Polska to operator największej w kraju sieci kablowej docierającej do 3,43 mln gospodarstw domowych. Sieć Vectry obejmuje 2,6 mln gospodarstw domowych, Netii – ok. 2,5 mln gospodarstw, a sieć Multimedia Polska – 1,7 mln.