M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Selectivv: Ukraińcy najczęściej korzystają z PKO BP i Playa

Joanna Niewiadomska | 8 marca 2019, 06:00

Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Lublin, Katowice i okręg górnośląski to największe skupiska osób pochodzenia ukraińskiego w Polsce.

Według badania firmy Selectivv Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Trójmiasto, Lublin, Katowice i okręg górnośląski to największe skupiska osób pochodzenia ukraińskiego w Polsce. W stolicy Ukraińcy najczęściej zamieszkują Pragę oraz Ursynów, a także dzielnicę Wesoła i podwarszawski Sulejówek, gdzie znajdują się hotele pracownicze. W Trójmieście najchętniej wybierają gdański Wrzeszcz i Chełm, a od Gdyni wolą okoliczną Rumię. Duże skupisko obywateli Ukrainy znajduje się również na terenach sadowniczych: w regionie grójecko-wareckim, największym tego typu w kraju oraz w okolicach Radomia.

O tym, że Ukraińcy wiążą przyszłość z naszym krajem, świadczyć ma większa skłonność do zakładania rodziny. Selectivv zbadał częstotliwość korzystania z aplikacji pomocnych przy planowaniu ciąży. Zgodnie z danymi firmy w styczniu 2019 r. z tego typu aplikacji korzystało blisko 12 proc. Ukrainek mieszkających w Polsce. To ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy to plany związane z powiększeniem rodziny wykazywało niespełna 5 proc. kobiet. 67 proc. mieszkających w Polsce Ukraińców jest w wieku reprodukcyjnym, w tym: w wieku 21-30 lat jest 38 proc., a w wieku 31-40 lat – 29 proc. z nich. Mniej liczna jest populacja osób w wieku 41-50 lat i wynosi ok. 15 proc., natomiast powyżej 51. roku życia jest zaledwie 7 proc.

W Polsce przebywa przy tym więcej Ukraińców niż Ukrainek - 56 proc do  44 proc.

Na podstawie danych z kanału mobile wiadomo także, że najczęściej używanymi aplikacjami bankowymi na smartfonach są te przygotowane przez PKO BP, następnie Pekao oraz mBank. Ponadto szacuje się, że ok. 95 proc. Ukraińców zatrudnionych legalnie w naszym kraju posiada polskie konto bankowe. Oprócz polskich banków Ukraińcy mieszkający w naszym kraju korzystają również z ofert polskich sieci telefonicznych. Klienci polskich operatorów komórkowych z ustawionym językiem rosyjskim najczęściej wybierają sieci Play (40 proc.) i T-Mobile (37 proc.), a następnie Orange (13 proc.) oraz Plus/Cyfrowy Polsat (10 proc.). Natomiast wśród osób z ustawionym językiem ukraińskim, większą przewagę procentową nad pozostałymi operatorami odnotowała sieć Play (43 proc.). Z T-Mobile korzystało 36 proc., z Orange 12 proc., natomiast Plus/Cyfrowy Polsat wybrało 9 proc.

Selectivv, na potrzeby analizy przyjął, że "osoba z Ukrainy mieszkająca w Polsce" to taka, która posiada kartę SIM polskiego operatora, ale w telefonie ma ustawiony język rosyjski lub ukraiński oraz minimum raz w ciągu 2018 r. była na terenie Ukrainy i/lub zmieniła w tym czasie kartę SIM na operatora ukraińskiego. Na tej podstawie do badania wybrana została próba ponad 600 tys. użytkowników z liczby 1 250 000 obywateli Ukrainy przebywających na terenie Polski i sprofilowanych w bazie Selectivv DMP.

 Selectivv specjalizuje się w pozyskiwaniu, analizie i profilowaniu danych z kanału mobile. Należy do Grupy MSL.

Czytaj więcej na temat: , ,