M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

"Korona królów" doceniona za debiut w raporcie Eurodata TV Worldwide

Piotr Machul | 10 kwietnia 2019, 06:00

Popularność telenowel historycznych w Europie Wschodniej znacznie wzrosła.

Telenowela historyczna "Korona królów" pokazywana w TVP1 od ub.r. znalazła się w zestawieniu firmy Eurodata TV Worldwide, która przygotowała raport na temat najnowszych trendów na rynku produkcji TV i wideo. Raport został przedstawiony w ramach konferencji towarzyszących targom telewizyjnym MIPTV w Cannes. Z analizy firmy badawczej wynika, że w okresie styczeń 2016 r. - grudzień 2018 r. udział produkcji telenoweli historycznych, tzw. period dramas, w całym rynku produkcji serialowych (scripted formats) wyniósł 6 proc., a w Europie Wschodniej - 11 proc.

Za najlepsze regionalne debiuty telenowel historycznych obok "Korony królów" uznano rosyjską produkcję "Godunow" i czeską "Marie Terezie".

Zdaniem analityków Eurodata TV Worldwide trend popularności telenowel historycznych - zapoczątkowany w ostatnich latach przez producentów tureckich - pojawi się również na innych rynkach europejskich.

W pierwszych dwóch miesiącach br. średnia oglądalność minutowa "Korony królów" wyniosła 1,6 mln widzów (grupa 4+), natomiast w takim samym okresie ub.r. było to 2,5 mln widzów (dane Nielsen Audience Measurement).

Czytaj więcej na temat: , , , , , ,