M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Booking Holdings myśli o akwizycjach, by powrócić do szybszego wzrostu

Paweł Piasecki | 13 maja 2019, 06:00

Właściciel Booking.com zanotował w minionym kwartale spadek przychodów rok do roku o 3 proc., do 2,8 mld dol., choć zysk netto wzrósł.

W I kwartale br. zysk netto Booking Holdings wzrósł do 765 mln dol., o 26 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Był to wzrost wyższy niż notowany przeciętnie w ciągu poprzednich dwóch lat.

Firma podkreśla, że winę za spadek przychodów ponosi w znacznej mierze słaby kurs dolara w stosunku do innych walut. Bez uwzględnia wpływu kursów walutowych przychody wzrosłyby o ok. 3 proc. Tak czy inaczej, jest to spowolnienie w porównaniu z poprzednimi latami. Pomiędzy 2014 r. a ub.r. średnie tempo wzrostu w skali rocznej wynosiło 16 proc. Na drugi kwartał br. firma przewiduje wzrost o 4 do 6 proc.

Prezes i dyrektor generalny Booking Holdings Glenn Fogel stwierdził podczas niedawnej telekonferencji z inwestorami, że środkiem zaradczym na spowolnienie wzrostu może być intensyfikacja działań akwizycyjnych. Nie sprecyzował jednak, o jakim sektorze ani o spółkach jakiej wielkości myśli właściciel Booking.com. Należąca do holdingu spółka OpenTable oferująca rezerwacje online w ponad 50 tys. restauracji przejęła na początku maja br. platformę Venga specjalizującą się w analizie danych o klientach.

Booking Holdings czerpiący przychody głównie z rezerwacji hotelowych ma nadzieję, że podobnie rentowne staną się niebawem również znajdujące się w jego ofercie domy i mieszkania oferowane na wynajem. Fogel podkreśla jednak, że pozyskiwanie lokali i ich promowanie klientom pociąga za sobą wysokie koszty. Na tym obszarze Booking.com napotyka ostrą konkurencję ze strony Airbnb. Rywal twierdzi, że ma niewielką przewagę pod względem liczby ofert wynajmu (6 mln wobec 5,8 mln).

Oprócz flagowego Booking.com i wspomnianego wyżej OpenTable do Booking Holdings należą też serwisy internetowe Kayak, Priceline, Agoda i Rentalcars.com.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , ,