M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Departament Sprawiedliwości szykuje się do śledztwa w sprawie antykonkurencyjnych praktyk Google

( red. ) | 3 czerwca 2019, 06:00

Może ono zakończyć się zaostrzeniem nadzoru regulatorów nad spółką.

Według nieoficjalnych informacji Departament Sprawiedliwości miał uzgodnić z Federalną Komisją Handlu (FTC), że przejmuje nadzór nad działalnością Google w obszarze ochrony konkurencji. FTC prowadziła śledztwo w sprawie Google, ale zamknęła je w 2013 r. bez podejmowania żadnych działań. Niemniej spółka wprowadziła dobrowolne zmiany w niektórych ze swych praktyk biznesowych.

Nie udało się na razie ustalić, czy Departament Sprawiedliwości kontaktował się już z Google. Nieoficjalnie wiadomo natomiast, że prowadził rozmowy ze stronami trzecimi, krytycznymi wobec praktyk technologicznego giganta.

Śledztwo może okazać się trudne, gdyż pomimo rosnących obaw społeczeństwa amerykańskiego związanych z rynkową dominacją kilku potentatów z Doliny Krzemowej produkty Google cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów, a firma od kilku lat buduje sieć wsparcia w Waszyngtonie i w całym kraju. Przekazuje środki finansowe dla szeregu organizacji non-profit o różnych politycznych afiliacjach zajmujących się ochroną konkurencji, takich jak np. American Antitrust Institute, jak również konserwatywnych think tanków.

(WSJ)

Czytaj więcej na temat: , , , , ,