Zagranica

Amerykańscy wydawcy pozywają Audible

Ich sprzeciw budzą plany udostępniania przez serwis audiobookowy Amazona usługi Audible Captions.

Planowana funkcja “Audible Captions” umożliwiałaby automatyczną konwersję audiobooka na tekst wyświetlany na ekranie urządzenia użytkownika. Zdaniem siedmiu wydawców, członków Association of American Publishers, którzy 23 sierpnia złożyli w Nowym Jorku pozew w tej sprawie, byłoby to złamanie praw autorskich. Wśród powodów, którzy domagają się sądowego nakazu zablokowania usługi, jest tzw. Wielka Piątka wydawców książkowych na rynku amerykańskim, czyli Penguin Random House, Macmillan, HarperCollins, Hachette i Simon & Schuster, a także Chronicle Books z San Francisco i Scholastic, wydawca książek dla dzieci i młodzieży posiadający m.in. prawa do cyklu o Harrym Potterze. W pozwie podkreślają, że licencja Audible obejmuje wyłącznie nagranie, a nie drukowany tekst książki. Mają wsparcie organizacji zrzeszającej autorów (Authors Guild).

Usługa Audible Captions, oferowana we współpracy z amerykańskimi szkołami publicznymi, miała zostać udostępniona we wrześniu. Audible w odpowiedzi na zarzuty wydawców argumentuje, że chodziło o usługę o charakterze edukacyjnym, której celem była poprawa umiejętności czytania wśród najmłodszych Amerykanów.

Serwis Audible powstał w 1995 r., a w 2008 r. został przejęty przez Amazon. Poza Stanami Zjednoczonymi, gdzie jest największym producentem i sprzedawcą audiobooków, działa w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Włoszech, Australii, Kanadzie, Japonii i Indiach (na tym ostatnim rynku ruszył w ubiegłym roku).