M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Mural upamiętniający Krzysztofa Millera na siedzibie Agory

Katarzyna Woźniak | 11 września 2019, 06:00

Odsłonięcie muralu inauguruje kolejną edycję konkursu fotograficznego imienia wybitnego fotoreportera.

W poniedziałek odbyło się oficjalne odsłonięcie muralu nawiązującego do twórczości fotoreportera "Gazety Wyborczej” Krzysztofa Millera. Malowidło ścienne autorstwa Brunona Althamera, powstałe na jednej z bocznych ścian budynku Agory w Warszawie, przedstawia wybrane postacie ze zdjęć Millera dokumentujących wydarzenia historyczne i konflikty zbrojne na świecie.
Mural namalowany na ścianie budynku Agory upamiętnia Krzysztofa Millera (1962-2016) – legendę fotoreportażu wojennego. W ciągu ponad 25 lat fotografował on niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz przełomowe wydarzenia historyczne. Robił zdjęcia m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Rosji, Afryce. Dokumentował przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni, trzęsienie ziemi w Iranie, a także aksamitną rewolucję w Czechosłowacji.
Krzysztof Miller związany był z "Gazetą Wyborczą” od początku jej istnienia, został jednym z pierwszych pięciu fotoreporterów zatrudnionych w redakcji dziennika. Przez wiele lat razem z Wojciechem Jagielskim tworzył relacjonujący konflikty zbrojne reporterski duet.
Malowidło ścienne to kompozycja złożona z wybranych postaci uwiecznionych przez Krzysztofa Millera na fotografiach namalowanych w czerni, bieli i szarości. Przedstawia sylwetki bohaterów najbardziej znanych zdjęć artysty, m.in. nastoletniego uchodźcy w Gruzji, rowerzysty walczącego z grawitacją oraz ofiary konfliktu w Rwandzie. Na pierwszym planie muralu widoczna jest zwrócona plecami do odbiorcy postać fotoreportera trzymającego aparat przy twarzy.
Autorem projektu jest artysta Bruno Althamer, który wcześniej stworzył malowidło z wizerunkiem Kory w ramach akcji "Wysokich Obcasów” pt. "Kobiety na mury”.
Krzysztofa Millera upamiętnia też konkurs fotograficzny organizowany przez "Gazetę Wyborczą” od 2018 r. - Nagroda im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia. 
W dniu oficjalnego odsłonięcia muralu autorstwa Brunona Althamera "Gazeta Wyborcza” rozpoczęła drugą edycję tego konkursu. Od 9 września do 25 października br. profesjonaliści i amatorzy fotografii mogą zgłaszać swoje prace. Laureata poznamy na przełomie listopada i grudnia podczas uroczystej gali, a prace wszystkich nagrodzonych opublikują "Gazeta Wyborcza” i Wyborcza.pl.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , ,