M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Biedronka może zapłacić 1,5 mld zł kary

Joanna Niewiadomska | 26 września 2019, 06:00

UOKiK postawił sieci zarzut nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

W czerwcu 2019 r. UOKiK przeprowadził kontrolę w spółce Jeronimo Martins Polska (JMP). Zdobyte wówczas informacje i dokumenty dały podstawę do postawienia przedsiębiorcy zarzutu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej.

Z zebranych w procesie kontroli  informacji wynika, że JMP w relacjach z dostawcami, w szczególności owoców i warzyw, uzyskuje dwa typy rabatów. Pierwszy z nich jest procentowo określony w umowie i jest stosowany po przekroczeniu ustalonej wcześniej wartości obrotu (sprzedaży do Biedronki). Zastrzeżenia urzędu wzbudza drugi z rabatów. Po pierwsze, dostawcy Biedronki nie znają jego wysokości, a po drugie, są o nim informowani na koniec miesiąca, po zrealizowaniu dostaw. W przypadku nieudzielenia tego rabatu dostawcy grozi kara umowna.

Zdaniem UOKiK  praktyka Biedronki może stanowić naruszenie dobrych obyczajów i wykorzystywanie słabszej strony umowy. - W efekcie tych działań dostawca produktów spożywczych, głownie owoców i warzyw, nie ma pewności, czy będzie musiał udzielić dodatkowego rabatu ani jak duży on będzie. Tym samym, zawierając umowę nie wie, ile będzie mógł zarobić – tłumaczy Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Kara za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej może wynieść do 3% rocznego obrotu firmy, czyli w przypadku sieci Biedronka nawet ok. 1,5 mld zł. W 2018 r. obroty sieci wyniosły 11,7 mld euro, w pierwszym półroczu br. - 6,1 mld euro.

UOKiK ukarał już w tym roku Biedronkę za naruszanie interesów konsumentów.

 

 

Czytaj więcej na temat: , ,