M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Primavera pierwszym dużym festiwalem w Europie bez papierowych biletów

Paweł Piasecki | 17 października 2019, 06:00

Technologię umożliwiającą posługiwanie się wyłącznie biletami na smartfonach zapewni brytyjska firma Dice.

Festiwal muzyczny odbywający się w Barcelonie pozbywa się biletów papierowych i samodzielnie drukowanych przez użytkowników na jubileuszową, 20. edycję, która przypada w przyszłym roku. Impreza ściąga co roku do hiszpańskiego miasta ponad 200 tys. uczestników. Organizatorzy myślą w pierwszym rzędzie o wyeliminowaniu podrabianych biletów, choć przyświecają im też cele ekologiczne (oszczędność papieru).

Aplikacja Dice uniemożliwia odsprzedaż biletów, choć pozwala na transfer pomiędzy urządzeniami, np. jeśli bilet kupiony został jako prezent albo w przypadku zmiany telefonu. Także zwroty będzie się załatwiać poprzez aplikację, a fani liczący na skorzystanie z nich będą dodawani na "listę oczekujących". 

Mobilne bilety to element szerszych działań branży muzycznej na rzecz przeciwdziałania fałszerzom i podbijania cen. W ubiegłym roku światowy lider sprzedaży biletów Ticketmaster zamknął dwie strony internetowe zajmujące się odsprzedażą – Seatwave i GetMeIn, a Google usunął w lipcu br. firmę Viagogo z płatnych wyników wyszukiwania, oskarżając ją o łamanie przepisów obowiązujących reklamodawców. W rezultacie liczba odwiedzających brytyjską stronę Viagogo spadła z 4,5 mln w czerwcu do 820 tys. w sierpniu – wynika z danych firmy analitycznej SimilarWeb.

(BBC News)

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , ,