M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Virgin Galactic pierwszą spółką z branży turystyki kosmicznej notowaną na NYSE

Paweł Piasecki | 29 października 2019, 06:00

Stało się to w następstwie fuzji nowego przedsięwzięcia Richarda Bransona z notowanym już na nowojorskiej giełdzie holdingiem inwestycyjnym Social Capital Hedosophia.

Fuzja pozwala Virgin Galactic na pominięcie procedury tradycyjnego IPO. Dzięki transakcji spółka uzyskała 800 mln dol. niezbędnych do realizacji ambitnych planów. Za 49% akcji Virgin Social Capital Hedosophia płaci ok. 700 mln dol., a ponadto jego założyciel Chamath Palihapitiya, były (do 2011 r.) członek kierownictwa Facebooka, osobiście zainwestował w "kosmiczną" spółkę 100 mln dol. Z zapowiedzi Virgin wynika ponadto, że Boeing zainwestuje 20 mln dol. poprzez zakup akcji.

Virgin Galactic chce wysłać pierwszych komercyjnych pasażerów w kosmos już w 2020 r. W rywalizacji o palmę pierwszeństwa ściga się ze SpaceX Elona Muska i Blue Origin Jeffa Bezosa. Inwestorzy zostali poinformowani, że w przyszłym roku planowanych jest 16 rejsów. W 2023 r. Virgin Galactic zamierza zorganizować 270 rejsów, osiągając przychody rzędu 600 mln dol. i zysk 430 mln dol.

Spółka podaje, że już ok. 600 osób z 60 krajów, w tym gwiazdor pop Justin Bieber, wpłaciło zaliczki za podróż w kosmos. Cena biletu na półtoragodzinny lot ma wynosić 250 tys. dol.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , ,