M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

TetraPak produkuje sery

Katarzyna Woźniak | 4 listopada 2019, 06:00

Firma znana z produkcji opakowań uruchomiła pod Olsztynem fabrykę urządzeń serowarskich, która zastąpiła zakład w mieście.

Jak poinformował "Puls Biznesu", olsztyński Obram (dawniej Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Aparatury Mleczarskiej) od lat wytwarza linie technologiczne do produkcji serów. Od 2015 r. robi to pod skrzydłami Tetra Paku. Po przejęciu okazało się, że firma jest za mała - Tetra Pak zastępuje go większym zakładem, inwestując 25 mln euro. Koncern zdecydował się na inwestycję w Tomaszkowie pod Olsztynem. Nowa fabryka będzie centrum rozwoju technologii serowarskich firmy.
Jak poinformował dziennik, branża serowarska rośnie, m.in. dzięki popytowi na sery półtwarde i mozzarellę. W ubiegłym roku wyprodukowano 28 mld ton sera, a globalny wzrost szacowany jest w najbliższych latach na 2-3 proc. rocznie.
Powierzchnia produkcyjna nowego zakładu Obramu to 12 tys. mkw., czyli dwa razy więcej niż w poprzedniej lokalizacji.
Wychodzące z fabryki linie technologiczne do produkcji serów świeżych, typu cottage cheese oraz półtwardych (w Polsce powstaje ich łącznie 350 tys. ton rocznie) trafiają do wszystkich najważniejszych krajowych wytwórców z tej branży, m.in. Mlekovity, Mlekpolu, Spółdzielni Mleczarskiej Ryki, OSM Sierpc, OSM Łowicz i Piątnicy. Teraz firma ma otwierać się częściej i mocniej na rynki zachodnie.
Przychody spółki Obram w zeszłym roku wzrosły o ponad 11% — do prawie 130 mln zł, ale jej wyniki finansowe się pogarszały. W 2016 r. firma była na plusie, ale kolejne dwa lata zamykała stratą — i to coraz większą (-5,7 mln zł i -13,8 mln zł). Odwrotnie było z Tetra Pakiem, który w ostatnim roku prawie nie zwiększył przychodów (wyniosły 640,3 mln zł, czyli o 0,3% więcej niż przed rokiem), natomiast skokowo poprawił wyniki — zysk brutto wyniósł 16,2 mln zł (o blisko 70% więcej niż w 2017 r.), a netto ponad 10 mln zł (o 40% więcej r./r.).Czytaj więcej na temat: , , , , ,