M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

UOKiK przedłuża badanie transakcji przejęcia sklepów Tesco przez Kaufland

Joanna Niewiadomska | 31 października 2019, 06:00

Koncentracja może mieć negatywny wpływ na konkurencję.

UOKiK skierował do drugiego etapu postępowania dotyczące przejęcia trzech sklepów Tesco (należących teraz do spółek spółek Snowfinch, Zodiac oraz Tesco) przez Kaufland Polska Markety. Urząd uznał, że w przypadkach zakupu nieruchomości w Lublinie, Wrocławiu i Warszawie konieczne jest przeprowadzenie badania rynku w związku z tym, że udział obu sieci w rynku w owych lokalizacjach jest na tyle wysoki, że koncentracja mogłaby naruszać przepisy antymonopolowe. 

Chodzi o sklepy w Lublinie przy ul. Orkana, we Wrocławiu przy ul. Długiej i w Warszawie przy ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila".

– Koncentracja wywiera wpływ na lokalny rynek hipermarketów, supermarketów i dyskontów. Według zgłaszającego szacunkowe łączne udziały uczestników transakcji na poszczególnych rynkach są wysokie i wynoszą od ok. 20% do ponad 30% – napisano w komunikacie UOKiK. Rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana.

We wrześniu Kaufland skierował do UOKiK wniosek o zgodę na zakup pięciu nieruchomości od Tesco, a w październiku kolejny, dotyczący jednej placówki. 

Tesco w połowie roku podjęło decyzję o restrukturyzacji swojej sieci w Polsce, w wyniku której pozbywa się swoich największych obiektów.

Czytaj więcej na temat: ,