M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

Kapituła Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego wybrała trzech Dziennikarzy Dekady

Paweł Piasecki | 22 listopada 2019, 06:00

Nagrodę specjalną za lata 2009-2019 otrzymali Bianka Mikołajewska, Adam Pieczyński i Paweł Reszka.

Nawiązano tym samym do Nagrody Specjalnej Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego "Dziennikarz XX-lecia", którą w 2010 roku odebrał redaktor naczelny "Polityki" Jerzy Baczyński. Kapituła przyznała Nagrodę Specjalną Radia Zet "Dziennikarz Dekady" z okazji 30. rocznicy uzyskania przez Polskę wolności trzem dziennikarzom, którzy "w ramach swojej działalności w latach 2009-2019 stali się symbolem niezależnego i wolnego od nacisków dziennikarstwa, wykazywali się szczególnym profesjonalizmem i obiektywizmem, przestrzegali etyki zawodowej, a ich materiały cieszyły się uznaniem społecznym i miały istotny wkład w postrzeganie otaczającej nas rzeczywistości”.

Bianka Mikołajewska, obecnie dziennikarka śledcza portalu Oko.press, była wcześniej, w latach 2000–2013, dziennikarką tygodnika "Polityka", a potem, do 2016 r., "Gazety Wyborczej". Adam Pieczyński, związany z TVN24 od 2001 r. jest obecnie redaktorem naczelnym tego kanału, szefem pionu informacji TVN i wiceprezesem zarządu TVN Discovery Polska. Paweł Reszka, od lutego 2019 r. szef działu krajowego "Polityki", był wcześniej związany z tygodnikami "Newsweek Polska" i "Tygodnik Powszechny", a przed 2009 r. pracował jako szef działu śledczego "Dziennika" i jeszcze wcześniej jako korespondent "Rzeczpospolitej" w Moskwie.

Doroczną Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego otrzymali Marek i Tomasz Sekielscy za film dokumentalny "Tylko nie mów nikomu". Wyróżnienia honorowe przyznano Magdalenie Gałczyńskiej (Onet) oraz Grzegorzowi Rzeczkowskiemu ("Polityka").

Nagrodę  im. Andrzeja Woyciechowskiego wręczono w tym roku już po raz piętnasty.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , , , , , , , , ,