Kraj

Pracownicy Tesco przejdą do Kauflandu

NSZZ "Solidarność" w Tesco poinformowała, że pracownicy trzech hipermarketów kupionych przez Kaufland zmienią pracodawcę od 1 lutego 2020 r.

Pracownicy Tesco przejdą do Kauflandu
– Od 01 lutego 2020 r. nastąpi przejście części zakładu pracy spółki Tesco (Polska)  i placówek handlowych zlokalizowanych w Krakowie przy ul. Wielickiej 259, Warszawie przy ul. Stalowej 60/64 i Gdańsku przy ul. Cienistej 30 na spółkę Kaufland Polska Markety (…) z siedzibą we Wrocławiu – podali związkowcy.

W związku z zakupem wymienionych placówek przez Kaufland, stanie się on automatycznie stroną istniejących stosunków pracy i zastąpi dotychczasowego, czyli Tesco.
“Solidarność” przypomina także, że zgodnie z kodeksem pracy pracownicy mają prawo w ciągu dwóch miesięcy od przejęcia do rozwiązania umowy pracy bez wypowiedzenia, z 7-dniowym uprzedzeniem.

Przejmowani pracownicy Tesco nadal będą świadczyć pracę w tym samym mieście co do tej pory, jednak pracodawca przejmujący nie wyklucza, że zostaną oni przypisani do innego marketu Kaufland w tym samym mieście (nie dotyczy to placówki w Gdańsku).

Przypomnijmy: we wrześniu Kaufland zwrócił się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o zgodę na akwizycję pięciu hipermarketów Tesco. Prócz wyżej wymienionych lokalizacji niemiecki dyskonter miał na celowniku jeszcze obiekty w Lublinie i Wrocławiu. Miesiąc później do tej grupy dołączył kolejny hipermarket w stolicy, tym razem na Gocławiu. Pod koniec października UOKiK wydał zgodę na przejęcie trzech placówek, a decyzję w sprawie trzech innych skierował do drugiego etapu postępowania.

Są to sklepy w Lublinie przy ul. Orkana 4, we Wrocławiu przy ul. Długiej 37/47 i w Warszawie przy ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” 41.

– Koncentracja wywiera wpływ na lokalny rynek hipermarketów, supermarketów i dyskontów. Według zgłaszającego szacunkowe, łączne udziały uczestników transakcji na poszczególnych rynkach są wysokie i wynoszą od ok. 20% do ponad 30% – napisał UOKiK w komunikacie. – W ocenie prezesa UOKiK, aby zweryfikować te informacje, konieczne jest przeprowadzenie badania rynku. Ponadto nie istnieją wiarygodne publicznie dostępne dane dotyczące poszczególnych rynków, na których działają uczestnicy koncentracji – wielkość rynków, udział uczestników koncentracji i ich konkurentów. Bez tych danych UOKiK nie może ocenić tej transakcji – dodano.

Urząd tradycyjnie zapewnia, że rozpoczęcie drugiego etapu postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może wyrazić zgodę (bezwarunkową lub warunkową) na koncentrację albo zakazać jej przeprowadzenia. Na tym etapie spółka może również wycofać wniosek.  Zgodnie z prawem antymonopolowym, UOKiK w takiej sytuacji obligatoryjnie umorzy prowadzone postępowanie, a zgłoszona koncentracja nie dojdzie do skutku.