M&MP

MMP Magazyn Online
>MMP Magazyn Online handelextra.pl

Archiwum

34 mln zł kary dla Cyfrowego Polsatu

Maciej Burlikowski | 7 stycznia 2020, 06:00

UOKiK ukarał dostawcę telewizji za przekręty podczas Euro 2016.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na Cyfrowy Polsat, największego dostawcę płatnej telewizji (ok. 3,4 mln abonentów telewizji satelitarnej), dwie kary, łącznie 34 mln zł, za to, że w trakcie trwania piłkarskich mistrzostw Europy UEFA Euro w 2016 r. (od 10 czerwca do 10 lipca) utrudnił abonentom dostęp do dwóch programów niemieckiej telewizji publicznej: ZDF oraz Das Erste.

Telewizja Polsat, której właścicielem jest Cyfrowy Polsat, była właścicielem praw do transmisji telewizyjnych meczów Euro 2016, uruchomiła w tym celu specjalnie dwa odrębne kanały, udzieliła też odpłatnie sublicencji Telewizji Polskiej (TVP). ZDF i Das Erst także transmitowały mecze tego turnieju. Cyfrowy Polsat usunął oba te niemieckie kanały z listy programów dostępnych za pośrednictwem dekodera za pomocą funkcji automatycznego wyszukiwania, a konsumentom, którzy zwracali się do firmy z pytaniem o sposób uzyskania dostępu do nich (bo cały czas były one dostępne dla abonentów, tyle że nie z poziomu automatycznego wyszukiwania), firma nie udzielała należnych informacji.

Obie te praktyki UOKiK uznał za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów i za pierwszą z nich (usunięcie programów z listy w dekoderach) nałożył 20 mln zł kary, a za drugą (utrudnienia w dostępie do informacji) - 14 mln zł.

Dzień po zakończeniu Euro 2016 (11 lipca 2016 r.) operator przywrócił poprzednią dostępność obu niemieckich kanałów w dekoderach abonentów.

Cyfrowy Polsat może się od tych kar odwołać do sądu.

Czytaj więcej na temat: , , , , , , , ,